Spis powszechny

Już tylko miesiąc do końca spisu powszechnego‼
Nie czekaj i spisz się jak najszybciej, najlepiej przez Internet ➡ https://spis.gov.pl/

Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udzielenia informacji podlega karze grzywny.

#NSP2021 #LiczySięKażdy
Główny Urząd Statystyczny


MAMY MISTRZA POLSKI !!!!!!!!!!!!!

Bartosz Bieliński uczeń klasy 7e o profilu pływackim został MISTRZEM POLSKI na 100 m stylem dowolnymGRATULACJE https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1000207717393730&id=100022135331683&post_id=100022135331683_1000207717393730&from_close_friend=1&notif_id=1625412870461641&notif_t=close_friend_activity&ref=notif


Kolejny dzień pełen emocji mamy srebrny medal Mistrzostw Polski  

Bartek V-ce Mistrzem Polski na dystansie 50 m stylem motylkowym

GRATULACJE  

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=999614480786387&id=100022135331683&post_id=100022135331683_999614480786387&from_close_friend=1&notif_id=1625327872734542&notif_t=close_friend_activity&ref=notifBartosz Bieliński, Uczeń klasy 7e o profilu pływackim zdobył dziś III miejsce- brązowy medal Mistrzostw Polski na 50 m stylem dowolnym

GRATULACJE


Gdy wszyscy korzystali z pięknej pogody nasi uczniowie Michał Juroff i Jan Głowacki brali udział w najważniejszych zawodach sezonu. Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików to zawody na szczeblu centralnym, które odbyły się w dniach 19 -20.06 w Oświęcimiu. Bardzo dobrze zaprezentował się Michał Juroff, który wywalczył 7 miejsce na dystansie 200m stylem klasycznym oraz 1 miejsce w sztafecie 4 x 50 m stylem zmiennym. W klasyfikacji generalnej nasz klub CSiR MOS DĄBROWA GÓRNICZA Jako drużyna zajął 2 miejsce. GRATULACJE !!!!!!!!
Trener
Aleksandra Czylok-Bielinska


Uczennica z pasją

Alicja Młotkowska z klasy 7C

Alicja Młotkowska to wielokrotna uczestniczka i finalistka turniejów i mistrzostw tanecznych na skalę polską, europejską oraz światową. Reprezentowała Polskę w Rimini we Włoszech, Bremerhaven -Niemcy Wielokrotnie brała udział w zawodach takich jak KM IDO-International Dance Oragnization. Ostatnio uczestniczka Mistrzostw Polski w Raszynie pod Warszawą. Związana od 6 lat z olkuską szkołą tańca Wena.


Przedstawienie kukiełkowe

W dniu 17 czerwca klasa 3b zaprosiła uczniów klas pierwszych na przedstawienie kukiełkowe pt. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.. Był to ostatni spektakl w ramach innowacji pedagogicznej Sztuka bez granic inspirowana baśniami . Uwieńczeniem nasze trzyletniej teatralnej działalności jest Wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych Tropem Jasia i Małgosi Edycja Online w Przemyślu. Klasa 3b wraz z wychowawca Panią Bożena Kadłubiec składa gorące podziękowanie za współpracę przy realizacji tego projektu Pani Wioli Holi i Pani Kasi Czyżewskiej. 

Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat.
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.


Magia Teatru-Lalka Teatralna

Miło nam poinformować , ze uczennica klasy 3b Vanessa Józef jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego-

Magia Teatru-Lalka Teatralna.

W tym roku inspiracją do stworzenia wyjątkowych lalek teatralnych posłużyły dwie powieści: „Czarnoksiężnik z Krainy OZ” Lymana Franka Bauma oraz „Piotruś Pan” Jamesa Matthew Barriego.

Na konkurs wpłynęły 364 prace, a na wystawie pokonkursowej zostały zaprezentowane 142 prace.

Lalka Vanessy otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii.


ULUBIONY BOHATER

Miło jest nam ogłosić wyniki konkursu plastycznego: „Ulubiony bohater” zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski dla uczniów klas 1-3:

Klasy pierwsze:

1. Oliwia Chmielowiec 1a

2. Ula Kunowska 1c

3. Michał Zawisła 1c i Julia Smalarz 1c

Klasy drugie:

1. Maja Młyńczak 2d

2. Marika Krzemińska 2b

3. Zuzanna Kita 2 d i Milena Wojcieszuk 2 b

Klasy trzecie:

1. Maria Ferenc 3d i Róża Krzykawska 3c

2. Filip Szydliński 3c

3. Milena Malcharek 3c

Serdecznie gratulujemy!


BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY

PROGRAM BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY.doc
Harmonogram działań dotyczących wsparcia społeczności szkolnej.pdf


Najwyższe laury dla wspaniałych matematyków !

Z wielką radością i dumą informujemy, że w Ogólnopolskim Konkursie „Olimpus” nasi uczniowie zdobyli najwyższe laury. Tytuł laureata otrzymali uczniowie klas IV: Jan Szczepański i Igor Matysek. Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!


Spektakularny sukces uczniów klasy VII f

Krzysztof Jankowski i Dawid Paprocki przygotowując się do XVII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego wyruszyli w fantastyczną podróż po wszechświecie i podzielili pasję ludzi, którzy od wieków obserwują niebo. Miłość do astronomii - najbardziej fascynującej dziedziny nauki zaowocowała zaszczytnymi miejscami na podium. Krzysztof Jankowski zajął I miejsce, a Dawid Paprocki uplasował się na II miejscu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych astronomicznych zmaganiach!


Kolejne sukcesy naszych wspaniałych sportowców...

W dniach 10.05 i 12.05 odbyły się zawody z cyklu Liga Klubów Śląskich rocznik 2008 2007 i 2006. Nasi uczniowie reprezentujący barwy CSiR MOS DĄBROWA GÓRNICZA spisali się bardzo dobrze ustalając nowe rekordy życiowe. W roczniku 2008 z naszej szkoły startowało 5 zawodników: Michał Juroff, Jan Głowacki, Mateusz Gądek, Adam Piróg i Marika Buczyńska. Indywidualnie najlepiej spisał się uczeń 7e Michał Juroff zdobywając 2 miejsce w konkurencji 100m stylem klasycznym oraz 3 miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym. W rywalizacji drużynowej m.in Michał Juroff oraz Jan Głowacki wywalczyli kolejno 1 miejsce i 2 miejsce w sztafetach 8x50 mix oraz w sztafetach 4x50 zmiennym 3 miejsce. Największym sukcesem tej kategorii wiekowej jest zdobycie 2 miejsca w klasyfikacji generalnej jako klub CSIR MOS DĄBROWA GÓRNICZA.
Natomiast wśród zawodników z rocznika 2007 i starsi nasz klub reprezentowali uczniowie: Kołtońska Maja, Maria Pluta, Victoria Baśniak, Laura Niwińska, Emilia Czechowska, Kinga Bucka, Bieliński Bartosz, Dyja Adam, Dziubek Filip, Józef Konrad, Kapral Jan, Kopera Dawid, Kołtoński Filip, Michta Krystian, Mulczyk Mateusz, Gardziński Wiktor, Bomba Tomasz, Solipiwko Adam. Najlepiej spisał się Bartek Bieliński zdobywając 2 miejsce w konkurencji 50m stylem dowolnym, 2 miejsce na dystansie 200 m stylem zmiennym oraz 3 miejsce w konkurencji 200 m stylem dowolnym. Gratulujemy startów i rekordów życiowych i liczymy na więcej.
Trenerzy
Aleksandra Czylok-Bielinska
Pawel Bucki
Pawel Zajdek
Marta Zygmundzik


Osiągnięcia klasy dwujęzycznej...
Uczniowie klasy siódmej dwujęzycznej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Multitest. Konkurs sprawdzał wiedzę z zakresu gramatyki, słownictwa oraz umiejętności reagowania na konkretne sytuacje językowe. Zajęli wysokie miejsca w skali kraju. Gratulacje dla Pauliny - laureatki konkursu oraz dla Gabrieli i Krzysztofa za wyróżnienia.


Miejski konkurs "Bajkowa kukiełka" rozstrzygnięty!!! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!:


1 miejsce Tymoteusz Sodo kl. 2d SP29
2 miejsce Kornel Wroński kl. 1c SP13
3 miejsce Julia Smalarz kl. 1c SP29
wyróżnienia:
Lena Jędryczka kl. 6a SP3
Piotr Jureczko kl. 6a SP13
Kacper Pośpiech kl. 6c SP13

Dyplomy oraz nagrody prosimy odebrać 13-14 maja z portierni szkoły.


"WRACAMY NIE PYTAMY"

Apel Dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wszystkich pracowników pedagogicznych szkół w Dąbrowie Górniczej.
"WRACAMY - NIE PYTAMY"
#niepytamyalewspieramy
#WracamyNiepytamy
#pytamyjaksieczujecie
#obiecujemynierestujemy


Wiwat Maj, piękny Maj!

Początek maja to w naszym kraju nie tylko rozkwit pięknej wiosny, ale i okres ważnych świąt państwowych. Pamiętamy i my, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to ustanowiono w 2004 roku.

Natomiast 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim uchwalono Konstytucję i to właśnie w tym dniu świętujemy kolejne rocznice uchwalenia tego ważnego dokumentu. Warto dodać, że uznawana jest ona za pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucję.

Z okazji majowego święta uczniowie z klas 4, 6 i 7 przygotowali montaż słowno- muzyczny pod opieką merytoryczno- artystyczną nauczycieli 

mgr Magdalena Różańska i dr Joanna Kalaga. O tym, że znamy i szanujemy polskie barwy i symbole narodowe niech świadczą też prace zamieszczone w galerii.
Szkolny Konkurs

WIOSENNY BUKIET

Rozstrzygnięty

 15 kwietnia 2021 roku komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców

i wyróżnionych w Świetlicowym Szkolnym Konkursie Plastycznym- Wiosenny bukiet.

Niezwykle trudno było rozstrzygnąć konkurs, ponieważ wszystkie prace były doskonałe i wszystkim należą się wielkie GRATULACJE.

 

Zwycięzcami zostali:

I Miejsce- Tymoteusz Sodo klasa II D

II Miejsce- Julia Smalarz klasa I C

III Miejsce Ex æquo

Maja Młyńczak klasa II D

Marcelina Wilczek klasa II A

 

Wyróżnienia :

Adam Adamczyk klasa III C

Borys Borda klasa IV A

Maja Stachowicz klasa VI C

 

Dyplomy oraz nagrody laureaci mogą odbierać od dnia 21 kwietnia (środa)
do 23 kwietnia (piątek) na portierni szkolnej.

 Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

                Maja Stachowicz                                         Marcelina Wiczek                                           Tymoteusz Sodo                                   

                   Borys Borda                                         Maja Młyńczak                                                 Adam Adamczyk                                                 Julia Smalarz        


IV Regionalny Konkurs Recytatorski

Organizowany z okazji Światowego Dnia Poezji

„Poezja muzyką duszy”

 Nasze spotkania z poezją w formie zmagań konkursowych uczniów szkół podstawowych mają wieloletnią tradycję, odbywają się już od 17 lat. Historia konkursu rozpoczęła się skromnie - zmaganiami uczniów naszej szkoły. Potem konkurs wyszedł poza mury szkoły i stał się miejskim, a od czterech lat nosi miano regionalnego.

W tym roku konkurs odbył się w specyficznych warunkach, innych niż do tej pory znaliśmy.

Nasze coroczne spotkania odbywają się z okazji Światowego Dnia Poezji – święto obchodzone jest corocznie 21 marca, ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie to kwiecień  jest miesiącem poezji.

W tym roku wyjątkowo ze względu na pandemię obchody Światowego Dnia Poezji przeniosły się do przestrzeni wirtualnej.

Czas pandemii wpłynął również na nasz konkurs. Zeszłoroczna edycja nie odbyła się, tegoroczna miała formę wirtualną. Recytatorskie zmagania odbyły się online na platformie Livewebinar udostępnionej prze Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.

Konkursowe zmagania oceniały:

Pani Dorota Kowalczyk – kierownik Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

Pani Katarzyna Kurasiewicz – kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, filii w Dąbrowie Górniczej.

Poniżej wyniki konkursowych zmagań.

Protokół Komisji Konkursowej.pdf

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

 

Szkolny Konkurs- MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

Rozstrzygnięty

 

8 kwietnia 2021 roku na platformie Teams odbył się konkurs pięknego czytania dla uczniów klas I-III. Z każdej klasy wychowawcy wytypowali dwóch reprezentantów. Przesłuchano 21 uczniów, którzy zaprezentowali wysokie umiejętności czytelnicze. Niezwykle trudno było rozstrzygnąć konkurs, ponieważ wszyscy zaprezentowali się znakomicie i wszystkim należą się wielkie GRATULACJE.

Komisja konkursowa w składzie:

Katarzyna Czyżewska – przewodnicząca jury

Beata Kaczmarzyk – członek jury

Katarzyna Paliga – członek jury

po naradzie wyłoniła Mistrzów oraz Wicemistrzów w klasach: I, II oraz III.

 

Zwycięzcami zostali:

 

W kategorii klas I:

Oliwia Chmielowiec klasa IA- Mistrz Pięknego Czytania

Alan Płoszejowski klasa IC- Wicemistrz Pięknego Czytania

Pola Bączek klasa IA- Wicemistrz Pięknego Czytania

 

 

W kategorii klas II:

Maja Młyńczak klasa IID - Mistrz Pięknego Czytania

Józef Denkiewicz klasa IIA- Wicemistrz Pięknego Czytania

 

W kategorii klas III:

Lilia Dubiel klasa IIID- Mistrz Pięknego Czytania

Antoni Dywański klasa IIIB- Wicemistrz Pięknego Czytania

Zofia Unuczek klasa IIIC- Wicemistrz Pięknego Czytania

 

Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez bibliotekę i świetlicę.


Kolejny sukces. Tym razem w IV Regionalnym Konkursie Czytelniczym. Serdeczne gratulacje dla Sebastiana Gromady.


Ulotka kleszcze.pdf
Światowy Dzień Zdrowia 2021.docx

W dniu 21.03.2021 w naszej szkole odbył się turniej finałowy rozgrywek minikoszykówki U12M. MKS Dąbrowa Górnicza (klasa VI D) jako gospodarz tego turnieju gościł drużynę MOSM Tychy oraz UKS SP 27 Katowice. Wygraliśmy dwa spotkania, a to oznacza że zostajemy najlepszą drużyną w województwie śląskim!
Bilans naszej drużyny w całym sezonie to jedenaście zwycięstw i żadnej przegranej
Wyniki dzisiejszych spotkań :
MKS Dąbrowa Górnicza - MOSM Tychy 49:30.
MKS Dąbrowa Górnicza - UKS SP27 Katowice 50:18.
Skład zwycięskiej drużyny pod przewodnictwem trenera Radosława Cioska, oraz wsparciem trenera Tomasza Rakoczego:
Toborek Maciej
Sroczyński Mikołaj
Wrębiak Emil
Szałapski Kryspin
Piniecki Przemysław
Warchoł Kacper
Kądziela Oliwier
Wojdała Przemysław
Malec Filip
Dziedzic Bartłomiej - kapitan
Sojka Igor
Dominik Michał
Białowąs Dominik
Langowski Oliwier
Gratulacje również dla Nikodema Woźnego który jest uczniem tej klasy, ale rocznikowo starszym chłopcem i wraz ze swoim rocznikiem zajął 4 miejsce w rozgrywkach U13M i awansował do Ćwierćfinału Mistrzostw Polski
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Panu trenerowi Radosławowi Cioskowi oraz fantastycznym zawodnikom z 6D


Bardzo się cieszymy z sukcesu naszej uczennicy i gratulujemy !!!

Julia Borowik, młoda dąbrowianka została wicemistrzynią Polski U12 w Bielsku-Białej podczas Halowych Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. 

Julka zdobyła wicemistrzostwo Polski w grze pojedynczej oraz zajęła III miejsce w grze podwójnej.


Zapraszamy do udziału w Miejskim Konkursie Plastycznym „Bajkowa kukiełka”. Regulamin oraz karta zgłoszeń dostępna pod plakatem!!!

MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY.docx

Serdeczne gratulacje dla naszych wspaniałych uczniów : Filipa Ponikiewicza, Zofii Unuczek oraz Urszuli Gromady, którzy zostali laureatami Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY". Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom !!!


Zapraszamy do udziału w konkursie. 

W linku regulamin i karta zgłoszenia https://drive.google.com/file/d/19znxY3YnImB0vRkR4izh96lG_0x8K47I/view?fbclid=IwAR2EvnQO3D8E-j_4ktNb...


Z przyjemnością informujemy, że Nasi uczniowie Zuzanna Lasok klasa 2d i Jakub Wójcikowski klasa 6e, zajęli II miejsce oraz wyróżnienie Paulina Żyłka klasa 6c w ogólnopolskim konkursie plastyczny pt:"Choinkowe inspiracje" organizowanym przez Szkołę muzyczną w Dąbrowie Górniczej.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!


Bal karnawałowy klasy 2 D zorganizowała Pani wychowawczyni mgr Marta Leszczyńska.
Niezwykle miło nam poinformować, że nasi uczniowie są laureatami konkursu „Smaczne czytanie w świątecznym klimacie” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach. Nagrodzonych zostało dwoje uczniów – Zofia Unuczek z klasy III oraz Borys Borda z klasy IV.


Drużynowe Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 12 i 13 letnich w Opolu.
Bartek miejsce 2 na 100 m stylem motylkowym a Michał 2 na 100 m stylem klasycznym. GRATULACJE CHŁOPAKI !!!
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w świetlicowej Akcji „Kartka dla Seniora”. Wszystkie prace są piękne i wyjątkowe, mieliśmy ogromny problem z wyborem tej najpiękniejszej spośród 72 kartek. Dlatego przyznaliśmy nagrody w dwóch kategoriach wiekowych klasa I-III i IV-VIII.
 

Oto zwycięzcy:
Kategoria klasy I-III
I miejsce – Vanessa Józef IIIb
II miejsce – Urszula Kunowska Ic
III miejsce – Maja Młyńczak IId

Kategoria klasy IV-VIII
I miejsce – Dominika Szlęzak VIIb
II miejsce – Przemek Wojdała 4d
III miejsce -  Mateusz Mulczyk 7e
Wyróżnienie:

- Maja Stachowicz 6c
- Konrad Józef 7e
- Jan Nogaj 7e
Gratulujemy!!
 Nagrody i dyplomy będą możliwe do odbioru po feriach zimowych w szkole.Z przyjemnością informujemy, że Miejski Konkurs Plastyczny pt: "Najpiękniejszy strój jesienny" organizowany przez świetlicę 

ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi, został rozstrzygnięty 1 grudnia 2020r.

W kategorii klas I-III
I miejsce Amelia Napłoszek   klasa I SP nr 18

II miejsce Marcel Szymański klasa III SP nr 3
III miejsce Hanna Wysocka   klasa III SP nr 29

W kategorii klas IV-VI
I miejsce Julia Piątek   klasa VI SP nr 3
II miejsce Oskar Ludwiszewski klasa VI SP nr 3
III miejsce Patryk Szpruch  klasa VI SP nr 3

Wyróżnienia:
Daria Łukasiewicz  SP nr 29
Julia Smalarz  SP nr 29
Nicola Angeles Sojka  SP nr 3
Eliza Żołnierczyk  SP nr 3
Alicja Piątek   SP nr 3
Sonia Pytasz   SP nr 18
Kajetan Pasierb-Gryniewicz SP nr 3

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie.
Zwycięzcom gratulujemy!!
Nagrody wkrótce zostaną przekazane do szkół.Biblioteka szkolna informuje:

W czasie nauki zdalnej można wypożyczać oraz oddawać materiały biblioteczne na określonych poniżej zasadach (obowiązuje od 2 grudnia 2020):
• książki i inne materiały biblioteczne uczniowie zamawiają przez dziennik elektroniczny wysyłając wiadomość do nauczycieli bibliotekarzy (Anna Bączyńska, Katarzyna Paliga),

• wypożyczenie zamówionych pozycji oraz zwroty wypożyczonych materiałów uczeń dokonuje 2 razy w tygodniu: we wtorki i środy w godzinach 16:00-17:00,
• do punktu zwrotów i wypożyczeń (przy drzwiach do biblioteki szkolnej) należy podejść w maseczce oraz rękawiczkach,
• do szkoły może wejść wyłącznie 1 osoba (kolejny uczeń czeka przed wejściem i wchodzi po wyjściu obsługiwanego ucznia).

==========================================================================

Niezwykle miło jest nam przedstawić wyniki VI Regionalnego Konkursu
Czytelniczo-Plastycznego „Z kotem mi do twarzy”, którego nasza szkoła
we współpracy z różnymi instytucjami jest inicjatorem od 2014 roku. 
Umiejętne pisania tekstów twórczych i ich ilustrowania różnymi
technikami plastycznymi okazała się być dla uczestników zaskakująco
łatwa. Kreatywność, innowacyjność i pracowitość wszystkich
uczestników spowodowała niemałe kłopoty komisji konkursowej – w tym
miejscu niezwykłe podziękowania za trud ocenienia waszych prac składamy
na ręce Pań: Katarzyny Kurasiewicz, Darii Wilczyńskiej-Zięba, Beacia 
Bukowskiej z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w
Katowicach Filii w Dąbrowie Górniczej (przewodniczący komisji
konkursowej) oraz Paniom: Dorocie Kowalczyk, Sylwii Grudniak z Miejskiej
Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej 
Filii nr 5. Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy. 

W prezentacji można obejrzeć wszystkie nadesłane prace plastyczne. 
Poniżej zamieszczamy protokół z posiedzenia komisji konkursowej.

Protokół Komisji konkursowej -2020.docx
Prezentacja - Z KOTEM MI DO TWARZY - 2020.pptx

„To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!” Tydzień Edukacji Globalnej 2020

22 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbędzie się od 16 do 20 listopada 2020 r. pod hasłem: „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!”

Tegoroczne hasło odwołuje się do decyzyjności i sprawczości społeczeństwa.

 

Przypominamy, że to my, mieszkańcy Ziemi, kształtujemy nasz wspólny świat. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla planety i ludzi, kierując się zasadą „Myśl globalnie – działaj lokalnie”.

Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczne wydarzenie koordynowane przez Centrum Północ-Południe Rady Europy mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na funkcjonowanie współczesnego świata oraz konsekwencji, które niesie ze sobą globalizacja. Edukacja globalna, na którą składa się edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacja międzykulturowa, edukacja na rzecz praw człowieka i edukacja na rzecz pokoju, zwiększa świadomość ludzi na temat globalnych współzależności, przyczyn głównych problemów, z którymi mierzy się świat oraz wyzwań z nimi związanych.
W konsekwencji wzbudza szacunek dla różnorodności i dostarcza umiejętności prowadzenia dialogu międzykulturowego, a także zachęca do zaangażowania się na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W obchody TEG mogą włączyć się wszyscy, którym zależy na losach świata, poprzez zrealizowanie akcji czy projektów edukacyjnych (np. pokazu filmowego, gry miejskiej, warsztatów, spotkania z gościem) w swoim otoczeniu. Organizowane w ramach TEG wydarzenia są okazją do refleksji jak nasze zwyczaje i styl życia wpływają na resztę świata, a także poszukiwania i dzielenia się rozwiązaniami, które sprawią, by stał się on bardziej zrównoważony i sprawiedliwy dla wszystkich jego mieszkańców.

TEG odnosi się do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które zostały przyjęte przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu redukcji do 2030 największych, współczesnych, globalnych problemów: skrajnego ubóstwa, nierówności na świecie i postępujących zmian klimatu.

Inicjatywę w Polsce koordynuje Grupa Zagranica [link: http://www.zagranica.org.pl/] za pośrednictwem strony internetowej poświęconej 

TEG http://teg.edu.pl/.

 

 

Ty też możesz coś zrobić - Podejmij wyzwanie

Tydzień dobra dla naszej planety

Zrób coś dla świata, to może być choćby…

- segregacja śmieci,

- zmniejszenie zużycia wody (prysznic zamiast kąpieli w wannie),

- więcej spacerów, mniej przemieszczania się samochodami,

- więcej warzyw, mniej mięsa (z uwagi na wodę niezbędną do produkcji),

- zmniejszenie zakupu produktów w plastikowych opakowaniach,

- mniej kupowania…

Razem możemy zmienić jutro

 

„ Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, my ją tylko pożyczyliśmy od naszych dzieci”  
 Antoin de Saint Exupery

 =================================================================================

Poniżej przypomnienie instrukcji logowania do aplikacji TEAMS

Microsoft-Teams.-Instrukacja-dla-uczniów.-skonwertowany.pdf
Regulamin Z KOTEM MI DO TWARZY 2020 (2).docx
list_men_mi_gis.pdf
wytyczne gis mz i men dotyczace transportu.pdf

==========================================================================================================

Informacje ŚWIETLICA

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ.doc
deklaracje obiadowe.doc

============================================================

SP I-III Wykaz podręczników 2020-2021.pdf
Wykaz podrecznikow IV-VIII 2020 2021.pdf

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacja  dla emerytowanych pracowników szkoły

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. A. Szklarskiego informuje, że w związku 

z koniecznością naliczenia wysokości Funduszu Świadczeń Socjalnych na rok bieżący, należy pilnie dostarczyć aktualne decyzje ZUS o rewaloryzacji przyznanej emerytury/renty.

--------------------------

Zarządzenie - biblioteka

Załącznik 2 (2).docx
Załącznik 3 biblioteka (1).docx
załacznik nr 4.docx

---------------------------------

ZĄRZĄDZENIE - ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE

Załącznik 2.docx
NOWE Procedura zajęcia opiekuńczo wychowawcze_szkoła (1).docx

--------------------------------------------------

Zarządzenie nr 22/2019/2020 z dnia 22.05.2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. A. Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej

w sprawie wprowadzenia procedur mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 w trakcie prowadzonych konsultacji na terenie szkoły.

Procedury do zarządzenia Covid-19.docx

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Akcji Żonkile

19-20.04.2020 r.

 Upamiętnienie 77 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

                                                                       Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Wydarzenia online wraz z ich harmonogramem dostępne:

https://polin.pl/pl/zonkile-2020-wydarzenia-edukacyjne

  

Linki do filmów:

https://youtu.be/vjGIGct0DxA

https://youtu.be/x9NN42DboMA

https://youtu.be/GwHsI1A86m0

 

 Tylko pamięć może ocalić od zapomnienia…


Biblioteka szkolna

Zachęca do włączenia się do akcji

 

 

 

TVP dla uczniów

Pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła” TVP Kultura

Poniedziałek 20 kwietnia

Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Baśń o Pączkowej (1996) reż. Grażyna Popowicz
Godz. 13:40 Młody Chopin: Kamil Pacholec - koncert
Godz. 14:20 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Stefan Kisielewski - Ryszard Kapuściński - cykl programów publicystycznych
Godz. 14:50 Sztuka natury: Fotografie Rosamond Purcell - film dokumentalny
Godz. 16:05 Lektura na ekranie - Quo Vadis? (2002) - serial (odc. 5 z 6)
Godz. 16:55 Zapomniane kobiety sztuki - film dokumentalny


Wtorek 21 kwietnia

Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Magiczne drzewo (2008) reż. Andrzej Maleszka
Godz. 14:25 Młody Chopin: Łukasz Krupiński - koncert
Godz. 15:05 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia:Aleksander Wat - Stanisław Cat - Mackiewicz - cykl programów publicystycznych
Godz. 15:40 Kwiaty w kosmosie - film dokumentalny
Godz. 16:25 Lektura na ekranie - Quo Vadis? (2002) - serial (odc. 56z 6)
Godz. 17:15 Piosenki Władysława Szpilmana - widowisko


Google G Suite dla Edukacji

Informujemy że nasza szkoła pomyślnie zakończyła wdrażanie pakietu Google G Suite dla Edukacji. W związku z tym uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły otrzymują bezpłatny dostęp do usług pakietu Google w wersji online i na aplikacjach, możliwość wymiany plików i poczty elektronicznej związanej z procesem dydaktycznym oraz dostęp do platformy G Suite, która umożliwi realizację lekcji online oraz pracy grupowej nauczycieli i uczniów. Platforma G Suite umożliwi m.in. realizację lekcji zdalnych z wykorzystaniem dźwięku i wideo oraz umożliwi komunikację wzajemną klas i zespołów podobną do tej, którą znamy z innych komunikatorów. Dotychczasowe stosowane przez nauczycieli formy pracy zdalnej pozostają również utrzymane.

Bibliotekarze-skonwertowany.pdf
Konkurs literacki-skonwertowany.pdf

Inspiracje...

Przesyłamy kolejną „porcję” inspiracji do prowadzenia zajęć i nie tylko….

Teatr online:
http://teatralny.pl/teatr-online
Dla nauczycieli i uczniów:
http://ninateka.pl/edu
Quiz z Małego Księcia:
https://learningapps.org/10312135
Kodowanie:
https://tikowybelfer.blogspot.com/2018/01/kodowanie-cwiczenia-on-line.html
Ciekawe materiały
https://www.digipuzzle.net/
Edukacja wczesnoszkolna:
https://wczesnoszkolni.pl/
Baza lekcji i materiałów:
https://lekcjewsieci.pl/
np.: klasa 3 lekcja kodowania:
https://lekcjewsieci.pl/wiosenne-kodowanie/
j. polski klasa 6:
części zdania-okolicznik:
https://lekcjewsieci.pl/czesci-zdania-okolicznik/
matematyka, klasa 7
procenty i ułamki:
https://lekcjewsieci.pl/procenty-i-ulamki/
Biologia, klasa 6
Gady cz.1:
https://lekcjewsieci.pl/gady-cz-1/
chemia, klasa 7
prawo zachowania masy:
https://lekcjewsieci.pl/prawo-zachowania-masy/
Zajęcia z wychowawcą
Klasa 4: Inny nie znaczy gorszy
https://lekcjewsieci.pl/inny-nie-znaczy-gorszy/
Przyroda
Klasa 4, Zdrowy styl życia:
https://lekcjewsieci.pl/zdrowy-styl-zycia/
j. angielski
klasa 8, Postaw warunek koronawirusowi, czyli o trybie warunkowym słów kilka:
https://lekcjewsieci.pl/tryb-warunkowy-na-jezyku-angielskim/
j. niemiecki
klasa 5, Wie ist das Wetter heute? – pogoda
https://lekcjewsieci.pl/spniemiecki-pogoda/
j. hiszpański
klasa 8, ¿Qué te gusta?El verbogustar -Co lubisz? Czasownik “gustar”
https://lekcjewsieci.pl/que-te-gustael-verbogustar-co-lubisz-czasownik-gustar/
historia
klasa 5, Polska Bolesława Chrobrego
https://lekcjewsieci.pl/panowanie-boleslawa-chrobrego/
geografia
Klasa 6, Rolnictwo Danii i Węgier
https://lekcjewsieci.pl/rolnictwo-danii-i-wegier/
fizyka
klasa 8, Ruch drgający
https://lekcjewsieci.pl/ruch-drgajacy/
informatyka
klasa 4, Poznajemy środowisko Scratch
https://lekcjewsieci.pl/poznajemy-srodowisko-scratch/
technika
klasa 4, Wyposażenie rowerzysty
https://lekcjewsieci.pl/wyposazenie-rowerzysty/

Dalej będziemy poszukiwać inspiracji do nauki zdalnej i sukcesywnie je wam przesyłać :)
Pozdrawiamy
Nauczyciele bibliotekarze

Biblioteka szkolna poleca

 

 

TVP Kultura przygotowała pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła”, w dni powszednie od godz. 13:00 antena zaprasza na filmy, spektakle i programy kierowane do młodzieży szkolnej.

 

W najbliższych dniach:

Poniedziałek 6 kwietnia

Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Trzy młyny, cz. 1 z 3 (1986) reż. Jerzy Domaradzki
Godz. 14:05 Scena Klasyczna - Maksymilian Święch
Godz. 14:45 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia - Melchior Wańkowicz - Miron Białoszewski - cykl programów publicystycznych
Godz. 15:15 Trzy miasta, trzy epoki: Wiedeń 1908 - cykl dokumentalny
Godz. 16:10 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 5 z 5)
Godz. 16:45 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 5 - cykl rozmów


Wtorek 7 kwietnia

Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Trzy młyny, cz. 2 z 3 (1986) reż. Jerzy Domaradzki
Godz. 14:00 Scena Klasyczna - Agnieszka Budzyńska Bennett
Godz. 14:35 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia - Marek Nowakowski - Roman Bratny - cykl programów publicystycznych
Godz. 15:10 Trzy miasta, trzy epoki: Paryż 1928 - cykl dokumentalny
Godz. 16:10 Lektura na ekranie - Sposób na Alcybiadesa - odc. 1 z 3 (1997)
Godz. 16:45 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 6 - cykl rozmów

Środa 8 kwietnia

Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Trzy młyny, cz. 3 z 3 (1986) reż. Jerzy Domaradzki
Godz. 13:50 Scena Klasyczna - Lilianna Stawarz i Paweł Łosakiewicz
Godz. 14:30 Lekcje z literatury - Gustaw Herling - Grudziński - Leon Kruczkowski - cykl programów publicystycznych
Godz. 15:00 Trzy miasta, trzy epoki: Nowy Jork 1951 - cykl dokumentalny
Godz. 15:55 Lektura na ekranie - Sposób na Alcybiadesa - odc. 2 i 3 z 3 (1997)

--------------

Propozycje zajęć,zabaw od wychowawców świetlicy.

 Próbujemy pomóc zagospodarować wolny czas, którego w tych wyjątkowych czasach mamy w nadmiarze, a możliwości jego spędzania mamy mocno ograniczone.

Mamy nadzieję że skorzystacie z naszych propozycji.

 Łamańce językowe

To pomysł na zabawę słowną, dobrze znaną uczestnikom zajęć świetlicowych.Możemy ją często powtarzać, bo możliwości naszego języka ojczystego są duże jak i tworzenie skomplikowanych zestawów słów, połamanych zdań.Do dzieła, tzn. do języka,który mamy akurat przy sobie.

https://czasdzieci.pl/czytanki/dz,20-lamance_jezykowe.html

  Teatr spontaniczny

To kolejna zabawa którą można powtarzać na wiele sposobów ,wykorzystujemy naszą spontaniczność,pomysłowość,ruch ,gest, mowę,śpiew do tego dodajemy emocje i mamy scenki gotowe.

Spróbujmy odegrać :

OGROMNĄ RADOŚĆ Z POWROTU DO SZKOŁY

ROZMARZENIE NA MYŚL O ZJEDZENIU PYSZNYCH LODÓW

WŚCIEKŁOŚĆ(pomyśleć o własnym powodzie)

MIŁOŚĆ W STOSUNKU DO NAJBLIŻSZEJ NAM OSOBY

Staramy się w te scenki zaangażować ,możemy je rozwijać ,tworzyć dialogi a przede wszystkim grać emocjami,powodzenia.

 Zajęcia plastyczne

Możemy umilić sobie czas wraz ze zrobioną przez siebie zieloną ,wiosenną żabką.

Żabkę zrobimy z pomocą podanej wcześniej strony internetowej.

https://czasdzieci.pl/inspiracje/id,6085580.html

 Nie odkładamy jeszcz kredek czy farb i wybierzemy sobie kolorowanki,które Was zainteresują z podanej strony i będziemy kontynuować zajęcia plastyczne.

https://czasdzieci.pl/kolorowanki/

 Wiosenne skojarzenia

Wypowiadamy słowo mające związek z wiosną i tworzymy 2 lub 3 słowa, najbardziej kojarzące się z wybranym słowem.

Np. SŁOŃCE-ŻÓŁTY KOLOR-PROMIEŃ

Np. SŁOŃCE-CIEPŁO,NIEBO

 

Poznajemy wiosenne kwiaty

 Budzącą się przyrodę do życia możemy niestety śledzić w książkach i na stronach internetowych.Tam moi drodzy Was odsyłamy ,żebyście bliżej poznali następujące kwiaty.

PRZEBIŚNIEG,KROKUS,PIERWIOSNEK, TULIPAN,SZAFIREK,ZAWILEC,HIACYNT. Jeśli jeszcze macie ochotę na zajęcia plastyczne,spróbujcie narysować wybrane kwiaty lub chociaż jeden i niech wraz z żabką zrobi atmosferę wiosenną w Waszym pokoju.

 Pozdrawiamy Was serdecznie życząc zdrowia , do zobaczenia wkrótce.

  WYCHOWAWCY ŚWIETLICY

 

..................................

Jak ciekawie spędzić wolny czas!

Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie!

Wspólne spędzenie czasu, gry, zabawy w gronie rodziny, rozmowy pozwalają nie tylko na wspaniałe spędzenie popołudnia czy wieczoru, ale też pozwalają dziecku wykształcić nawyk przyjemnego spędzania czasu wolnego.

Przedstawiamy kilka propozycji :

To link do strony, która może zainteresować

https://www.saferinternet.pl/menu/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/owce-w-sieci.html

 Zabawy w warunkach domowych:

1.       Zabawa w skojarzenia

Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.

2.       Mapa skarbów

Stwórz mapę do ukrytego przez siebie skarbu. Na mapie możesz umieścić dodatkowe wskazówki i polecenia np.

              Zrób 10 kroków do przodu. Przy samolocie skręć w lewo, zrób cztery kroki, aż do legowiska  

              psa i skręć w prawo. Idź prosto, wejdź po schodach na górę. Wykonaj pięć skoków, przekręć

             się w prawo, obróć się dwa razy dookoła, podejdź dwa kroki w przód. Przy koniku na

             biegunach skręć w prawo. Za pięć kroków znajdziesz miejsce gdzie ukryty jest skarb itp.

 3.       Anagramy

Napisz na kartce imię dziecka lub inne słowo (możesz również wymieszać litery), następnie poproś o przestawienie liter, tak aby utworzyć kolejny wyraz. Zwycięża ten który najwięcej ułoży wyrazów.

 Ciekawe domowe eksperymenty:

1.       Ciecz nienewtonowska

Do wykonania tego mega-ciekawego eksperymentu potrzebujecie:

Miskę

1/2 szklanki wody

1 szklankę maki ziemniaczanej

opcjonalnie: barwnik spożywczy

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i rozpoczynamy zabawę! Ciecz nienewtonowska jest fascynująca w dotyku, jeśli się ją zgniata ma konsystencje plasteliny, ale pozostawiona na chwile wypływa przez palce. Dla dzieciaków to prawdziwy szał!

2.       Piankolina

1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego.

Do miski wsypujemy mąkę i dodajemy do niej piankę. Wyrabiamy do połączenia się składników. Następnie dzielimy masę na porcję – do każdej dodajemy kolorowego barwnika i odrobinę płynu do mycia naczyń. Ponownie łączymy składniki i tworzymy kule lub zostawiamy masę taką jest.

 Zabawy plastyczne:

Zapraszam do odwiedzenia inspirującej strony, na której zobaczysz ciekawe i kreatywne twory.

https://pl.pinterest.com/pin/611785930618981675/

 Konkursy plastyczne:

 Zapraszamy do wzięcia udziału w świetlicowym konkursie plastycznym

„Eko –Zabawka”

Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych w sposób bezpieczny dla użytkownika oraz dołączenie, jeśli to konieczne, instrukcji obsługi tej zabawki.

Pracę należy złożyć do wychowawcy świetlicy do 30 kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu 7 maja.

              Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym

             „Moja Mama jest piękna”

              Format pracy: kartka A3
              Technika pracy: prace płaskie w technice: malarstwo, rysunek, grafika, wycinanka,    

              wydzieranka, wydrapywanka, collage itp.

              Pracę należy oddać do wychowawcy świetlicy do dnia 20 kwietnia.

              (Termin może ulec zmianie )


              POZDRAWIAMY SERDECZNIE

               WYCHOWAWCY ŚWIETLICY

 

 

Informacja CKE z 15.03.2020

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 - rozwiązania! Zapraszamy już od jutra, 16 marca na stronę www.cke.gov.pl #egzaminósmoklasisty #CKE #egzamin

Morbi in sem

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Donec odio. Quisque volutpat mattis eros. Nullam malesuada erat ut turpis. Suspendisse urna nibh, viverra non, semper suscipit, posuere a, pede.

Szanowni rodzice!

 Główny Inspektor Sanitarny przypomina o konieczności przestrzegania podstawowych zasad zapobiegawczych, które mogą istotnie wpłynąć na ograniczenie ryzyka zakażenia w wyniku korzystania ze źródełek lub fontann:

- nie należy dotykać rękami niczego poza przeznaczonymi do tego przyciskami, zwłaszcza wylotu kranu;

- nie należy dotykać ustami i rękami końcówki kranu w fontannach;

- kubeczki w dystrybutorach powinny być właściwie przechowywane i służyć wyłącznie do picia wody;

- butelki do napełniania wodą powinny być czyste, umyte i podpisane

  

Dyrektor szkoły

mgr M.Jagodzińska

Innowacje, innowacje

W ramach innowacji z języka angielskiego uczniowie kl. VI C pracowali nad przygotowaniem własnej krzyżówki. W związku z tym przez kilka lekcji uczyli się jak napisać hasła, poznawali nowe słownictwo, a przede wszystkim musieli rozplanować układ swojej krzyżówki. Efekty są super, ale pracy przy tym było co nie miara. A i śmiesznych sytuacji nie brakowało :-)


Z wizytą w WORD

28 lutego uczniowie z klasy I C uczestniczyli w wyjściu do WORDu czyli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.W trakcie zajęć dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, powtórzyły sobie zasady obowiązujące na kąpieliskach, a także zwrócono im uwagę, aby nie ufały nieznajomym i nie wsiadały z nimi do samochodu. W dalszej części spotkania nasi pierwszoklasiści mieli możliwość korzystania z symulatora ruchu drogowego co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Spotkanie zakończył pokaz udzielania pierwszej pomocy, a uczniowie samodzielnie mogli spróbować przeprowadzić masaż serca .

Szanowni Uczniowie!

Przed nami - w marcu - II etap Wielkiej Ligi Czytelników, a po nim 28 kwietnia 2020 r. etap III - Mistrzostwa Powiatu.

Już dziś podaję tytuły książek obowiązujące w III etapie czyli w Mistrzostwach Powiatu.

 kl. 1-4

Dominik Wieczorkiewicz: "Hulajnogą przez Smoczą Wyspę", wyd. Skrzat, rok 2019 

kl. 5-8

Antonina Kasprzak: "Wiłka - smocza dziewczynka", wyd. BIS, rok. 2018

  Karnawałowy Tłusty Czwartek

         Jedzenie pączków w Tłusty Czwartek to jedna z popularniejszych tradycji w Polsce. Nie inaczej było u nas 20 lutego. Większość uczniów i nauczycieli skusiła się na pączka, a nawet na dwa. Ale jak wiadomo te słodkie wypieki troszkę kalorii mają. Dbając więc o kondycję postanowiliśmy je spalić w aktywny i przyjemny sposób. Karnawał jeszcze trwa więc na długich przerwach nasi szkolni DJ zaserwowali nam skoczne melodie, które porwały społeczność uczniowską do tańca. Były nawet ciekawe przebrania karnawałowe, a na szkolnych korytarzach można było spotkać prawdziwe księżniczki.

Uniwersytet Dzieci


W naszej szkole realizujemy kilka projektów i innowacji pedagogicznych. Jednym z nich jest Uniwersytet Dzieci. Przedstawiamy kilka zdjęć z ostatnich zajęć. Jak widać uczniowie klasy 3C pracowali aktywnie i twórczo.

      Koncert Noworoczny za nami

                                            5 lutego odbył się kolejny Koncert Noworoczny, który od kilku lat organizujemy na przełomie stycznia i lutego. Na tle imponujących dekoracji, w świetle wielkiego miasta i pędzącej autostrady, na scenie w sali gimnastycznej (magicznie zamienioną w salę koncertową) nasi uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne, taneczne i muzyczne. Pięknie zaprezentował się szkolny chór, uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej, ale też starsi uczniowie. W repertuarze znalazły się przeboje karnawałowe, znane i lubiane hity oraz nastrojowe piosenki dedykowane szczególnie babciom i dziadkom. Popisom muzycznym towarzyszył kiermasz ciast i wypieków. Było więc coś dla ciała i coś dla ducha. Licznie zgromadzona publiczność (w tym zacni goście, którzy nas odwiedzili) wydawała się być pod dużym wrażeniem koncertu. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego dużego wydarzenia dlatego w stronę wszystkich zaangażowanych- tych Dużych i Małych, kierujemy głośne i serdeczne: dziękujemy!; bez Was by się nie udało. Miło nam również, że mogliśmy współpracować z lokalnymi instytucjami zewnętrznymi takimi jak: Dzienny Dom "Senior - WIGOR", Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość”, Centrum Aktywności Obywatelskiej i nieoceniony Pałac Kultury Zagłębia, który nie pierwszy raz wspiera nas profesjonalnym sprzętem nagłaśniająco- oświetleniowym i fachową pomocą swoich pracowników. Publiczności dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia, których w szkole na pewno nie brakuje.  

Podziękowania dla naszej młodzieży.

 Otrzymaliśmy bardzo miły list, który prezentujemy poniżej.

Przypomnijmy, że nasi uczniowie wzięli udział w akcji

pisania listów i kartek do dzieci, które zmagają się

z problemami zdrowotnymi i często muszą przebywać

w szpitalach. Bardzo nam miło czytać taki pozytywny komentarz

 i cieszymy się, że mogliśmy wywołać uśmiech na buzi Michałka

 i jego mamy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział

 w charytatywnym  maratonie pisania listów.

    Piżama party

                                                        
Ostatni piątek przed feriami stał się okazją do zaprezentowania się w szkole w nieco luźniejszym stroju. Po Dniu Kapcia, Samorząd Szkolny postanowił zorganizować Dzień Piżamy- tak do kompletu. Jak widać nasi uczniowie z entuzjazmem podchodzą do takich idei. I tak oto mieliśmy w szkole niezłą kolekcję ciekawych strojów. Dystans do siebie i poczucie humoru to ważne cechy. A jaka wygoda!

  „Szewczyk Dratewka” dla Babci i Dziadka

                                    9 stycznia uczniowie klasy 2B, w ramach innowacji pedagogicznej „Sztuka bez granic inspirowana baśniami”, wystawili dla uczniów klas 1-3, rodziców, babć i dziadków spektakl pt. „Szewczyk Dratewka”. Rolę wiodącą w tej sztuce pełniła muzyka klasyczna. Ale nie można zapomnieć o małych, zdolnych aktorach, którzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Spektakl bardzo spodobał się publiczności zgromadzonej w naszej szkolnej świetlicy.

Warsztaty ekologiczne

8 stycznia klasy II i III edukacji wczesnoszkolnej wzięły udział w zajęciach dotyczących czystego powietrza oraz budownictwa ekologicznego. Zajęcia, które odbyły się w naszej szkole, przeprowadzone zostały przez pracowników Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego z Gliwic. Oto krótka fotorelacja...

II miejsce w konkursie

Jest nam niezwykle miło poinformować, że uczennica klasy III A- Martyna Włodarczyk zajęła 2 miejsce w Miejskim Konkursie "Najpiękniejszy stroik świąteczny". Pracę wykonała w trakcie zajęć świetlicowych. Bardzo serdecznie gratulujemy!

Finał akcji BohaterOn

Miło nam, że możemy zaprezentować dyplom od organizatorów projektu BohaterON w Twojej Szkole będącego częścią ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię! Otrzymaliśmy również serdeczne podziękowania za włączenie się w inicjatywę, a my przy okazji jeszcze raz dziękujemy tym, którzy w naszej szkole włączyli się w akcję pisania listów i kartek do Powstańców.

Nowatorskie zajęcia uczniów klas drugich

       19 grudnia w klasie 2C odbyły się nietypowe zajęcia... Dzieci z pomocą edukatora żywienia własnoręcznie przygotowały pierniki. Było mieszanie składników, wyrabianie ciasta, wycinanie kształtów i ozdabianie naturalnymi składnikami. Uczniowie bardzo wczuli się w rolę kucharzy, a efekt ich pracy był znakomity.
Natomiast klasa 2D rozpoczęła realizację innowacji pt " Teatrzyk kamishibai w ważnej sprawie". Pierwsze zajęcia dotyczyły bardzo ważnego problemu- oszczędzania wody, a zajęcia przeprowadziła pani Katarzyna Paliga.

Budujemy cuda z klocków

              11 grudnia klasa 2D wzięła udział w świątecznych warsztatach LEGO. Uczniowie mieli okazję zbudować jeżdżący wóz Świętego Mikołaja, pięknego renifera oraz elfy- czyli pomocników Mikołaja. Przy okazji świetnej zabawy drugoklasiści poćwiczyli umiejętność współpracy, czytania schematów, a także pamięć. A wszystko to w radosnej atmosferze. Takie lekcje lubimy!

Dlaczego samolot lata?

Uczniowie klasy 2 C po raz kolejny spotkali się na zajęciach w ramach realizacji projektu: Technika. Czym możemy podróżować? - w ramach Uniwersytetu dla Dzieci.
Dziś sprawdzaliśmy dlaczego samoloty latają oraz, który samolot poleci dalej - mały czy duży? Efekty naszych doświadczeń można zobaczyć na zdjęciach.
Niebawem kolejne spotkanie- co będzie tym razem? Na pewno coś zaskakującego!

  Lirycznie ślicznie    

                                                    
      Z dużą przyjemnością informujemy, że Vanessa Józef, uczennica klasy 2B, została laureatką  XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu. Jej wiersz pt. „Lody” tak bardzo spodobał się Jury, że nasza młoda poetka otrzymała dodatkową nagrodę w postaci wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy Laureatce i wychowawczyni klasy 2B- Bożenie Kadłubiec. Prezentujemy kilka zdjęć z uroczystości wręczenia nagród, a także sam wiersz autorstwa Vanessy.                                             

  Książki są fotogeniczne, a nasze uczennice zdolne

          Z ogromną radością informujemy, że uczennica klasy 8B Zuzanna Czajka zdobyła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym - „Książki są fotogeniczne” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 12 w Sosnowcu.
Ale to nie wszystko....
W tym samym konkursie nasze uczennice: Wanessa Ziętek, Julia Zdrach     i Maja Kowalczyk otrzymały wyróżnienia co również bardzo nas ucieszyło.

                              Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Odwiedziny Mikołaja

                                                     6 grudnia odwiedził nas Mikołaj, a nawet dwóch. Duża szkoła, sami grzeczni uczniowie, to i pracy było dużo. W imieniu Mikołaja I i II oraz Śnieżynek dziękujemy za wsparcie Radzie Rodziców i Samorządowi Szkolnemu. Było dzisiaj dużo radości. I to nie tylko na II piętrze gdzie uczą się klasy 1- 3 edukacji wczesnoszkolnej.                                                                

Smacznie i ślicznie na kiermaszu

Za nami kolejny, udany kiermasz świąteczny zorganizowany przez Szkolny Klub Wolontariusza
i Samorząd Szkolny. Udało nam się sprzedać mnóstwo dekoracji, bombek, świeczników, wieńców
i ozdób z masy porcelanowej, a domowe ciasta zniknęły co do jednego kawałka. Wszystkie bożonarodzeniowe ozdoby zostały wykonane, a ciasta upieczone przez naszych uczniów przy wsparciu rodziców, rodzeństwa i nauczycieli za co im wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy! Duże podziękowania także dla wszystkich, którzy dokonali zakupów. Niech nasze ozdoby pięknie prezentują się w Waszych świątecznych domach. Bo ciast to już dawno nie ma...wiemy o tym ;-)

Tajniki muzyki

3 grudnia, w przeddzień Barbórki, w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbył się koncert dla dzieci „Wcale nie nadęta orkiestra dęta” w ramach projektu edukacyjnego Tajniki muzyki. Uczniowie klasy 2 B również zaprezentowali się na pałacowej scenie. Przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Ireneusza Dustera wykonali oni piosenkę „Rudy rydz”. Nasi artyści mieli też szansę na poznanie tajników i sekretów orkiestry. Było zabawnie, wesoło i głośno.

Uniwersytet dzieci

Jak Państwo pewnie pamiętają uczniowie klasy 2 C realizują projekt edukacyjny w ramach Uniwersytetu Dzieci. 5 grudnia oficjalnie zostali "studentami" i otrzymali swoje indeksy. Życzymy im miłej zabawy podczas zajęć w ramach projektu Technika. Czym możemy podróżować? Oto krótka fotorelacja z tego ważnego dla nich dnia. Oczywiście życzymy im samych sukcesów.

   Tworzymy komiks

                                              Grupa uczniów klasy VI C przez 3 godziny lekcyjne, podczas zajęć języka angielskiego, pracowała nad autorskim komiksem. Inspiracją były trzy wylosowane karty z wizerunkiem zwierząt. Uczniowie od października biorą udział w projekcie językowym, który ma na celu rozwinięcie komunikatywności. Po serii zajęć skoncentrowanych na ćwiczeniach ustnych, uczniowie stanęli przed zadaniem pracy pisemnej. Podzieleni na grupy opracowali cztery oddzielne prace. A oto ich autorzy i rezultaty pracy:

Bal na sto par

W sobotni wieczór, 30 listopada, wolontariusze z naszej szkoły i całego regionu spotkali się na IV Andrzejkowym Balu Wolontariusza. Zabawa, która co roku odbywa się w sosnowieckiej hali DorJan, to okazja do podsumowania działań Szkolnych Klubów, ale także możliwość fantastycznej integracji na tanecznym parkiecie. Był tradycyjny polonez i skoczna belgijka, ale też „oczy zielone” i „miłość w Zakopanem”. Dla każdego coś miłego. Sympatycznie było spotkać naszych Absolwentów, którzy kontynuują pracę charytatywną w szkołach średnich. Czym skorupka za młodu nasiąknie … Miło nam, że ziarno zasiane w naszej szkole kiełkuje dalej.
Jak co roku kierujemy podziękowania dla naszych uczniów za świetną zabawę, a nauczycielom dziękujemy za opiekę w ten sobotni, Andrzejkowy wieczór. Choć nie ukrywajmy … sami dobrze się bawili, a „Makarenę” odtańczyli w perfekcyjny sposób :-) Do zobaczenia za rok, a tymczasem od poniedziałku dalsze działania, bo praca wolontariusza, to nieustanne wyzwania i zadania. Przed nami Kiermasz Świąteczny ( środa 4 grudnia), na który serdecznie zapraszamy.

Kolejny sukces

Z ogromną radością zawiadamiamy, że nasze uczennice: Maja Bac i Julia Zdrach zajęły odpowiednio 2 i 1 miejsce w VI Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Uczniów - Biblioteka w oczach czytelnika. Serdeczne gratulacje.

I miejsce

Z ogromną radością informujemy, że Noemi Paduch z klasy 8 B zajęła 1 miejsce w Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Wisławy Szymborskiej. Serdecznie gratulujemy!

Wieczorna integracja

W piątek, 22 listopada, klasa II C zorganizowała wieczorną zabawę integracyjną. Była muzyka, tańce i zabawy. Był popcorn, napoje i....pyszna pizza . Wszyscy bawili się wyśmienicie i, o dziwo , nikt nie chciał wracać ze szkoły do domu Uczniowie czekają na więcej takich atrakcji

Tydzień Edukacji Globalnej

W tym roku w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2 drużyny z naszej szkoły wzięły udział w IX Grze Miejskiej Fair Train w Katowicach. Szczegółowe informacje o wydarzeniu : https://www.facebook.com/pg/fairtrain/about/?ref=page_internal

A gra z z perspektywy uczestników wyglądała tak:

Pamiętamy...

Niezwykle miło nam poinformować, że nasze uczennice odniosły kolejny sukces. Wanessa Ziętek oraz Julia Zdrach z klasy 8 B zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego - Pamiętamy..., którego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie. Patronem konkursu był Prezydent Miasta Chorzów oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach.
I miejsce w kategorii uczniów 12-15 lat zdobyła Wanessa Ziętek, II miejsce w tej samej kategorii wiekowej zdobyła Julia Zdrach.
Opiekunami były pani Katarzyna Paliga oraz Anna Bączyńska.
Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy artystycznych zdolności!

Dzień Pluszowego Misia

Tradycyjnie już święto misiowe w naszej szkole odbyło się w świetlicy szkolnej.
Gościliśmy uczniów klas I, którzy przyszli dziś do szkoły ze swoimi pluszowymi maskotkami. Były zabawy ruchowe, ciekawostki o misiach, troszkę historii słodkie pierniczki z miodem oraz wystawka konkursowych prac plastycznych. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się na początku grudnia.

Uniwersytet dla dzieci

Za nami kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu Dla Dzieci. Uczniowie klasy 2c, którzy realizują projekt, mieli zajęcia pt: Jak trenować myślenie? Jak się oczywiście domyślacie - poszło im świetnie :)
Już niebawem kolejne spotkanie, podczas którego dzieci dowiedzą się dlaczego samolot lata. Przedstawiamy kilka zdjęć z tych inspirujących zajęć.

  Czytamy o bohaterskim niedźwiadku

         21 listopada zaszczyciła nas swoją obecnością pani Krystyna Stępień - radna gminy Dąbrowa Górnicza. Podczas spotkania z uczniami klas drugich w niezwykle barwny sposób zaprezentowała treść lektury „Dziadek i Niedźwiadek”, czytając jej najciekawsze fragmenty.
„Dziadek i Niedźwiadek” autorstwa Łukasza Wierzbickiego to ciepła, prawdziwa opowieść, a zarazem niezapomniana lekcja historii o niedźwiedziu- żołnierzu, który brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Miś Wojtek pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2 Korpusu Polskiego.
Spotkanie naszym uczniom bardzo się podobało. Na pożegnanie pani radna poczęstowała dzieci cukierkami, co również przypadło im do gustu ;-)

Uniwersytet Dzieci

Niezwykle miło jest nam poinformować, że realizujemy w szkole kolejny ciekawy projekt, który uatrakcyjnia i poszerza naszą ofertę edukacyjną. Uczniowie klasy 2c (pod opieką pani Katarzyny Paligi) biorą udział w projekcie:
Mali inżynierowie (Technika). Czym możemy podróżować? w ramach Uniwersytetu Dzieci w klasie.
Projekt realizowany jest metodą pytań i doświadczeń, a jej najważniejszymi założeniami jest rozbudzanie u dzieci ciekawości, która wzmaga chęć do poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji. Metoda ta rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych badań. Przy użyciu metody pytań i doświadczeń dzieci pracują metodą projektu według schematu: pomysł - plan - przebieg - wyciąganie wniosków - podsumowanie. Podczas zajęć dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i przedsiębiorczość oraz uczą się pracować w zespole. Najważniejsze jednak jest rozbudzanie ich wyobraźni i ciekawości światem nauki.
Dzięki współpracy w grupach dzieci uczą się skutecznego działania, planowania oraz rozwijają przedsiębiorczość i kreatywność. Zdobyte w ten sposób umiejętności zapewnią im dobry start w przyszłość oraz skuteczność zarówno w pracy zawodowej, jak i codziennych działaniach.
Na początku przedstawiamy dzieciom pytanie tytułowe, które rozbudzi ciekawość i pozwoli wyłonić pytanie badawcze. Następnie przygotowujemy dzieci do pracy badawczej, dyskusji w zespołach nad sposobami rozwiązania problemu, przedstawienia przebiegu pracy oraz stworzenia opisu różnych strategii działania i przewidywanych rezultatów. Później postawimy i zweryfikujemy hipotezy badawcze, a na koniec podsumujemy efekty prac poszczególnych grup, odpowiemy na pytanie badawcze, przedyskutujemy możliwe odpowiedzi i wskażemy dalsze kierunki poszukiwań.
Brzmi poważnie, ale nasi zdolni drugoklasiści udowodnią z pewnością, że zasługują na miano „ małych inżynierów”.


„To co piękne wokół nas” - mamy wyróżnienie!

                                       15 listopada w Galerii Miejskiego Ośrodka Pracy Twórczej odbył się wernisaż i wręczenie nagród w konkursie „To co piękne wokół nas”. Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy V a Angelos Tartanus otrzymał wyróżnienie w tym Międzynarodowym Konkursie Plastycznym. Opiekunem ucznia była pani Bożena Kadłubiec. Serdecznie gratulujemy!

Marzycielska Poczta  

                                                          
               W piątek 15 listopada wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w kolejnej akcji dobroczynnej. Tym razem młodzież pisała tradycyjne listy i kartki do ciężko chorych dzieci by ich wesprzeć i dodać sił do dalszej walki o powrót do zdrowia.
Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która wystartowała 12 października 2009 roku. Jest akcją stałą, która nieustannie tętni życiem i prowadzona jest wyłącznie przez wolontariuszy.
Na stronie MarzycielskaPoczta.pl prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię.
Udział naszych wolontariuszy w Marzycielskiej Poczcie będzie kontynuowany.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem akcji: http://marzycielskapoczta.pl/marzycielska-poczta-szczegolowy-opis-akcji/
Każdy z nas może się przyłączyć do tej prostej, ale jakże istotnej formy pomocy potrzebującym dzieciakom. Koordynatorem działań Szkolnego Klubu Wolontariusza w SP 29 jest pani Beata Baniak.  

Rusza kolejna edycja Wielkiej Ligi Czytelników

                                      Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju!
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do wielkiej czytelniczej rodziny. Zapraszamy do udziału wszystkich naszych uczniów. Szkolnym koordynatorem konkursu jest pani Katarzyna Paliga. Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej i na stronie organizatora www.wielka-liga.pl
                                              Zostań Mistrzem naszego miasta!!!


    Artystyczna jesień.    

                             
W świetlicy szkolnej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jesienny liść”. Prezentujemy listę nagrodzonych, a także przepiękne prace. Wszystkim dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy wyróżnionym Małym Artystom!

Nagrody dla młodych czytelników


W tym tygodniu wśród dzieci biorących czynny udział w aktywnym czytaniu i zbieraniu naklejek do „Dzienniczka postępów czytania” zostały rozlosowane nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy wszystkim aktywnym czytelnikom! Zachęcamy do codziennego czytania i odwiedzania naszej biblioteki szkolnej :-)

Zajęcia z edukacji globalnej

W świetlicy szkolnej Pani Katarzyna Paliga przeprowadziła zajęcia dotyczące wody. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy; między innymi ile wody dziennie każdy z nas zużywa do mycia naczyń, ile wody zużywamy do prania i innych codziennych czynności.
Kolejne spotkanie z edukacją globalną już wkrótce...

Czytanie pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć
i koncentrację.


Nasza szkoła bierze udział w II edycji konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” (o czym już Państwa uprzejmie informowaliśmy), który ma inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne.
W ramach akcji ogłoszono konkurs na prace plastyczne stworzone
z materiałów recyklingowych w nawiązaniu do przygód „Gangu Słodziaków”, który został już uroczyście rozstrzygnięty.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i oczywiście zwycięzcom!

Kocie przygody czyli spotkanie autorskie z panem Waldemarem Cichoniem


5 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z autorem książek dla dzieci Panem Waldemarem Cichoniem. W spotkaniu z właścicielem przecudnego kota- łobuza o smacznym imieniu Cukierek, który jest bohaterem książek pana Cichonia, wzięli udział uczniowie wszystkich klasI.
Dzieci z dużym zainteresowaniem i uśmiechem na ustach słuchały zabawnych opowieści o przygodach Cukierka i jego rodziny. Mały pręgowany kotek i jego niezwykłe, niekoniecznie kocie, talenty podbiły serca młodych czytelników. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu, słowo lektura nie będzie się kojarzyło z obowiązkiem czytania, i że do książki „Cukierku, ty łobuzie”, która znajduje się na liście lektur szkolnych klas I – III, dzieciaki sięgną
zprzyjemnością.
Tym bardziej, że po spotkaniu można było zakupić książki z serii o Cukierku
i otrzymać autograf autora oraz specjalny koci stempelek.

Więcej informacji o samym Autorze i jego książkach dostępna na stronie www.waldemarcichon.pl

Z kotem nam do twarzy :-)

                                                 
Uczniowie SP29 bardzo często biorą udział w konkursach i reprezentują nas w mieście lub regionie o czym informujemy Państwa na bieżąco. Tym razem to my zaprosiliśmy uczniów i ich opiekunów ze szkół sąsiadujących w progi naszej biblioteki.

30 października w naszej szkole odbyła się kolejna, już V edycja Regionalnego Konkursu Czytelniczo – Plastycznego dla uczniów klas 2-4 szkół podstawowych „Z KOTEM MI DO TWARZY”.
W rywalizacji wzięło udział 8 szkół z terenu Dąbrowy Górniczej, Sosnowca oraz Czeladzi.
Jak co roku uczestnicy wykazali się niezwykle szczegółową wiedzą oraz talentem plastycznym.

Najlepsi okazali się:
I miejsce – Ryszard Wawrylak z Szkoły Podstawowej nr 12 im. S. Staszica w Dąbrowie Górniczej
II miejsce – Martyna Grabarczyk z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 7 w Dąbrowie Górniczej
III miejsce – Amelia Karolak z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 7 w Dąbrowie Górniczej

Wyróżnienie za pracę plastyczną otrzymała:
Natalia Cisak z Szkoły Podstawowej nr 11 im. Ludwika Waryńskiego w Dąbrowie Górniczej

        Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
                                           
                                      Zapraszamy ponownie w progi naszej szkoły.

Szkoła pamięta

Zbliża się 1 listopada- dzień, w którym tradycyjnie odwiedzamy cmentarze i pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Przy tej okazji uczniowie klasy VII c wraz z nauczycielami historii wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.
W czwartek 24 października nasi uczniowie poznali lokalną historię związaną z wydarzeniami z okresu II wojny światowej i upamiętnili miejsce pochówku ofiar okresu okupacji hitlerowskiej. #pamiętamy #edukacja

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka –

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.
Nasza szkoła bierze udział w II edycji konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne.
W ramach akcji uczniowie przygotowali prace plastyczne stworzone
z materiałów recyklingowych w nawiązaniu do przygód „Gangu Słodziaków”
Oto efekty ich pracy….
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego odbędzie się 5.11.2019 r.
Natomiast wśród dzieci biorących czynny udział w aktywnym czytaniu
i zbieraniu naklejek do „Dzienniczka postępów czytania” zostaną rozlosowane nagrody książkowe w dniu 7.11.2019 r.

Finał akcji BohaterON

                                                 
Jak już Państwa informowaliśmy we wcześniejszych wpisach, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji BohaterON, w ramach której pisali listy i życzenia do żyjących Powstańców Warszawskich. Efekty ich pracy zostały wysłane do organizatorów i już niebawem trafią do Powstańców. Jest nam miło, że ta ważna akcja została ciepło przyjęta przez uczniów SP 29. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział! Zobaczcie efekty pracy i zaangażowania młodzieży uwiecznione na zdjęciach.

    Innowacyjnie po angielsku

        Język angielski jest podstawowym środkiem porozumiewania się na całym świecie dlatego bardzo ważne jest zachęcanie uczniów do pogłębiania wiedzy w jego zakresie.
W bieżącym roku szkolnym realizujemy w szkole dwie innowacje z języka angielskiego. Pierwsza z nich zatytułowana „Z angielskim w necie” skierowana jest do uczniów klas 7 i ma na celu zdobycie umiejętności wykorzystania języka angielskiego w praktyce - w celu wyszukiwania konkretnych informacji w internecie, a następnie zaprezentowania ich w wybrany przez uczniów sposób.
Raz na miesiąc uczniowie otrzymują kartę pracy z trzema zagadnieniami do opracowania. W ciągu całego miesiąca wyszukują niezbędne im informacje i przygotowują się do zaprezentowania ich na zajęciach pod koniec miesiąca. Innowacja ta przeprowadzana jest przez panią mgr Magdalenę Kucharczyk.

Drugie działanie innowacyjne realizowane jest w czasie dwóch miesięcy (październik-listopad 2019) w klasie VI. Innowacja ta przeprowadzana jest w ramach regularnych zajęć jako materiał dodatkowy i wykorzystuje do nauki gry planszowe. Dla nastolatków świat gier jest światem naturalnym, w którym spędzają dużą część wolnego czasu. Bez wątpienia wykorzystują w nich język obcy, lecz zakres poprawności gramatycznej stosowanej przez uczniów nie jest przez nikogo nadzorowany. Dlatego też, pani mgr Agnieszka Kurowska, postanowiła wykorzystać w czasie zajęć tradycyjną formę gier planszowych. One wcale nie muszą być nudne! Odpowiednio zaaranżowane skłaniają uczniów do wspólnej zabawy, pogłębiania wiedzy i skupieniu się na strukturach gramatyczno- leksykalnych.

Obydwie innowacje na pewno wspomagają wszechstronny rozwój ucznia, zwiększają motywację do nauki języka, poszerzają słownictwo, rozwijają umiejętność samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji, kształtują postawy otwartości wobec innych kultur, a także rozwijają u uczniów poczucie własnej wartości oraz wiary we własne możliwości. Same plusy :D
                            Możemy tylko na koniec dodać: have fun and good luck!
         

Wszystko o bibliotece

Uczennice naszej szkoły- Noemi Paduch oraz Julia Zdrach zdobyły 1 miejsce w XIII Powiatowym Konkursie "Wszystko o bibliotece". Konkurs zorganizowany został przez przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie i objęty został patronatem mgr Grzegorza Sikory- Prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym dziewczynom!
Biegi przełajowe

16 października odbył się finał wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych. W tych igrzyskach młodzieży nasza szkolna drużyna złożona z chłopaków ze starszych klas ostatecznie zajęła 12 miejsce. Zapraszamy na krótką fotorelację.

Dobry start młodych koszykarzy

W dniach 4-6 października zespół MKS Dąbrowa Górnicza (chłopcy rocznik 2007- 2008) przebywał na pierwszym w tym roku szkolnym turnieju wyjazdowym w Rawiczu. W VII Turnieju Koszykówki Chłopców o Puchar Firmy Pagmer nasi zawodnicy wywalczyli III miejsce i stanęli na podium (może pierwszy raz w tym sezonie, ale liczymy, że nie ostatni). Serdecznie gratulujemy drużynie i pani trener Katarzynie Kalińskiej. Tak trzymać! A na obrazkach: tabela wyników, zespół (oddział sportowy 6D ze wzmocnieniem zewnętrznym) i trofea.

Uczniowie listy piszą
(w słusznej sprawie)

                             
Dziś w naszej szkole kolejny dzień pisania listów i życzeń do Powstańców Warszawskich w ramach Ogólnopolskiej akcji BohaterON- włącz historię!
Kolejny raz nasi uczniowie pokazują wielką empatię, wiedzęi zaangażowanie w sprawy społecznie ważne.
    Jutro kolejny dzień, dzień w którym będziemy pisać, pisać i pisać.
    Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie również można przyjść i przyłączyć się do akcji.


Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii BohaterON!!!


BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie:

https://bohateron.pl/

Dlaczego BohaterON?

Akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

  Edukacja

Ważną część kampanii stanowi edukacja młodzieży szkolnej.

Pokazujemy, że historia nie musi być nudna – jej treści można przekazać
w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie.

 Zapraszamy do zapoznania się z biogramami powstańców dostępnych na stronie:

https://bohateron.pl/wyslij-kartke/powstancy/

 

Koordynatorem akcji w naszej szkole jest Pani Katarzyna Paliga

Europejski film w studyjnym kinie bez popcornu czyli kolejny rok z programem KinoSzkoła.

                                    
KinoSzkoła to Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej i Społecznej, którego celem jest kształtowanie kompetencji medialnych i społecznych poprzez kontakt ze starannie wyselekcjonowanym repertuarem kinowym oraz wsparcie w kształtowaniu postaw empatycznych, pozytywnych relacji międzyludzkich i rozumieniu problemów współczesnego świata (źródło: katalog KinoSzkoła 2019/2020, strona 4). W tym roku szkolnym odbywa się już IX edycja tego ogólnopolskiego programu.
Od lat współpracujemy z dąbrowskim kinem Kadr i Pałacem Kultury Zagłębia regularnie pojawiając się na zajęciach, warsztatach i seansach filmowych organizowanych w ramach programu. Nasi uczniowie mają możliwość obejrzenia filmów, które w multipleksach i kinach sieciowych może nie goszczą (albo rzadko), ale niosą ze sobą wartości nie tylko rozrywkowe.
W ubiegły piątek uczniowie klas siódmych zainicjowali tegoroczną edycję KinoSzkoła i obejrzeli norweski film zatytułowany „Mamy talent!”. Seans został poprzedzony zajęciami na temat motywacji, po których zapamiętaliśmy, że „motywacja to połowa sukcesu” i tego się będziemy trzymać. Nie tylko w tym roku szkolnym. Do zobaczenia na kolejnych seansach w Kadrze!

Jak wygląda proces oczyszczania wody?

                                Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule mogłaby sprawić trudność niejednemu dorosłemu. Ale nie naszym trzecioklasistom! Wybrali się oni bowiem na wycieczkę w miejsce, które zazwyczaj jest niedostępne dla zwiedzających. Ale u nas wszystko jest możliwe ;-). Trzecioklasiści odwiedzili dąbrowskie Wodociągi gdzie zapoznali się z całym procesem oczyszczania wody. Uczniowie mieli bardzo ciekawe zajęcia interaktywne, uczestniczyli w prelekcji i mieli możliwość obejrzenia terenu oczyszczalni „Centrum”. A na koniec dostali jeszcze prezenty! Nic dziwnego, że wycieczka bardzo się podobała :D


Kilka słów więcej o sukcesie
w „przełajach”.

                                                        
W dniu 2 października na trasach biegowych koło jeziora Pogoria III odbyły się szkolne zawody sportowe -sztafetowe biegi przełajowe. W zawodach rywalizowało ponad 20 najlepszych szkół z rejonu Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi.
W ramach igrzysk młodzieży szkolnej kl VII- VIII reprezentacja naszej szkoły (w kategorii chłopców) okazała się najlepsza w rejonie i awansowała do zawodów wojewódzkich.

Mistrzami miasta i rejonu zostali: Maciej Przybysławski, Sebastian Wasiuk, Filip Staszewski, Aleksander Mateja, Adam Solipiwko, Jakub Wiatr, Gracjan Kamiński, Mateusz Działa, Tomasz Bomba i Krystian Paprocki.
W igrzyskach młodzieży szkolnej (klasy VII- VIII) w kategorii dziewcząt nasza reprezentacja zajęła II miejsce w rejonie. Sukces ten wywalczyły: Angelika Duma, Maja Szczepańska, Victoria Baśniak, Laura Niwińska, Maja Walat, Nadia Wierzbicka, Zuzanna Gawlikowska, Maja Koćma.

W igrzyskach dzieci (czyli klasy młodsze) nasze reprezentacje również spisały się doskonale. Chłopcy wywalczyli v-ce mistrzostwo rejonu, a dziewczęta zajęły IV miejsce w rejonie. Wicemistrzami rejonu zostali: Dawid Kopera, Kuba Rogacz, Bartosz Bieliński, Jakub Wojdała, Michał Juroff, Filip Dziubek, Konrad Józef, Wojciech Szczepański, Miłosz Pomykała, Filip Kubanek.
W kategorii dziewcząt SP 29 reprezentowały uczennice: Maria Pluta, Zuzanna Muc, Nela Albin, Maja Stachowicz, Dominika Szlęzak, Natalia Mrozek, Agata Igańska, Julia Zięć, Weronika Socha, Nina Słowińska.

Trenerami i opiekunami podczas zawodów byli panowie: Jarosław Stępień i Sebastian Matkowski oraz panie: Mariola Nowak i Marta Zygmundzik.

Podziękowania za bardzo dobre przygotowanie naszych sportowców do zawodów należą się wszystkim nauczycielom WF i trenerom pracującym w szkole :-)Mocna ekipa w biegach przełajowych.

Tytułowy bohater amerykańskiego filmu „Forrest Gump” mawiał: „nawet jak gdzieś szedłem to biegłem”. To tak jak nasi uczniowie! Początek października przyniósł sukcesy sportowe w sztafetowych biegach przełajowych. Zobaczcie ile dyplomów przywieźli nasi zawodnicy. Na podium stanęli zarówno chłopcy, jak i dziewczyny.
                         Serdeczne gratulacje! Czekamy na więcej. „Run Forrest, run!”

O bezpieczeństwie na drodze.

W środę 2 października nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję osobiście poznać Sznupka i bobra Dąbrowiaka, którzy przybyli do szkoły z prezentami i ważną misją. W świetlicy szkolnej odbyła się rozmowa z przedstawicielami dąbrowskiej Policji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a uczniowie zostali obdarowani kamizelkami odblaskowymi. Dzięki nim na pewno będą dobrze widoczni na drodze. W ubiegłym roku szkolnym starsi uczniowie otrzymali takie kamizelki w w związku z akcją „Dobrze Cię widzieć”. W tym roku kamizelki i spotkanie zostały zorganizowane w ramach programu „Bezpieczna Dąbrowa”. Uczniowie mieli też okazję do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z sympatycznymi maskotkami. Jak widać na załączonych obrazkach spotkanie można uznać za bardzo udane

Dzień Chłopaka

                                                        
30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy otrzymali drobne upominki, słodkości, a kilka klas zorganizowało wyjścia integracyjne. Klasy 5 opłynęły świat z Magellanem podczas seansu w kinie Helios; 7A bawiła się na sportowo w sosnowieckiej wrotkarni „Kołowrotka”, a uczniowie, rodzice i wychowawca klasy 5C integrowali się podczas popołudniowego wyjścia do kręgielni.
Samorząd Szkolny (już działa!) przeprowadził w klasach plebiscyt na Najsympatyczniejszego Kolegę. Zdobywcy tego miłego tytułu zostali przedstawieni na środowym apelu i otrzymali pamiątkowe laurki. Jeszcze raz składamy wszystkim chłopakom serdeczne życzenia z okazji ich święta. Dziewczyny niech się nie martwią. O nich będziemy na pewno pamiętać w marcu.

Wybieramy Samorząd Szkolny

Młoda Demokracja.

Pod koniec września odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Wcześniej kandydaci (a było ich 19) wypełnili wizytówki, wykonali plakaty, a następnie przedstawili programy wyborcze swoim kolegom i koleżankom, którzy (trzeba przyznać) wysłuchali ich z należytą uwagą. W końcu mieli wybrać swoich przedstawicieli! I tak też się stało. 26 września wyborcy ruszyli do urn, aby oddać głos na swoich kandydatów. Frekwencja- imponująca :-) Dla sporego grona naszych uczniów były to pierwsze wybory w życiu, a dla wszystkich dobra lekcja demokracji. Komisja Skrutacyjna podliczyła głosy, sporządzono stosowne protokoły i oto proszę Państwa przedstawiamy skład Zarządu na rok szkolny 2019/ 2020:

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego: Sebastian Wasiuk z klasy VIII

Zastępcy : Miłosz Pomykała – z klasy VI
                Nataniel Woźny- klasa II
                Julia Dyc- klasa II
                Dominika Szlęzak- klasa VI
                Jakub Kamiński- klasa VII

Opiekunami Samorządu Szkolnego są panie: Mariola Wrzos, Magdalena Kucharczyk, Justyna Szalska (klasy IV- VIII) i Justyna Ferek, Anna Podsiadło, Dorota Tetelewska (klasy I- III).

Dziękujemy wszystkim, którzy wyrazili chęć współpracy (na pewno się przyda), gratulujemy nowemu Zarządowi i zabieramy się do pracy!


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020 uroczystą akademią. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia i samych wyróżnień , a rodzicom zadowolenia ze swoich pociech.


Wykaz aktualnych podręczników na rok szkolny 2019/2020W dniu 26.08.2019 roku poniedziałek o godzinie 9:00 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 29

z nauczycielami w sprawie organizacji roku szkolnego 2019/2020. Serdecznie zapraszamy !!!


SP I-III Wykaz podręczników 2019-2020.pdf
SP IV-VIII Wykaz podręczników rok szkolny 2019-2020.pdf

REGULAMIN Rekrutacji do kl I SP 2019-2020.pdf


PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 Z ODDZIAŁAMI SPORTOWYMI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Procedury bezpieczeństwa SP 29, 20.05.2019.pdf

I miejsce i AWANS do najlepszej czwórki na Śląsku.

Oto reportaż z Półfinału Wojewódzkiego w Koszykówce Chłopców SP nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego .


Turniej Rodzic+Dziecko w Koszykówce o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej.

W piątek 01.03.2019r. odbył się w naszej szkole Turniej Rodzic+Dziecko w Koszykówce o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej.

Do zawodów zgłosiło się 10 drużyn, które zostały podzielone na 2 grupy.
Grupa 1
 • Oskar, Konrad Paśnikowski
 • Szymon, Grzegorz Skrzypek
 • Kacper, Agnieszka Wojtas
 • Tomasz, Marcin Górski
 • Wojciech, Remigiusz Janoś

Grupa 2
 • Jan, Ryszard Nalepa
 • Wojciech, Łukasz Szczepański
 • Kaspian, Grzegorz Wierzbicki
 • Bartosz, Jakub Ziętek
 • Jakub, Magda Wojdała
W fazie grupowej obowiązywał system gry „każdy z każdym”. Do dalszego etapu awans uzyskały po 2 najlepsze drużyny z każdej grupy.
Po bardzo zaciętych i wyrównanych meczach do półfinału awansowały drużyny, do wyłonienia których niezbędna była tzw. „mała tabela” :

Grupa 1 - Wojciech, Remigiusz Janoś i Oskar, Konrad Paśnikowski oraz
z grupy 2 Wojciech, Łukasz Szczepański i Jakub, Magda Wojdała.

W półfinale emocji nie brakowało…na co wskazują wyniki spotkań :
 • Wojciech, Remigiusz Janoś - Jakub, Magda Wojdała     5:6              
 • Wojciech, Łukasz Szczepański - Oskar, Konrad Paśnikowski 4:3    
W meczu o 3 miejsce drużyna Wojciech, Remigiusz Janoś pokonała drużynę Oskar, Konrad Paśnikowski 5:3, natomiast w wielkim finale drużyna Jakub, Magda Wojdała pokonała drużynę Wojciech, Łukasz Szczepański 5:2.

Klasyfikacja końcowa turnieju :
 1. Jakub, Magda Wojdała
 2. Wojciech, Łukasz Szczepański
 3. Wojciech, Remigiusz Janoś
 4. Oskar, Konrad Paśnikowski
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, 3 najlepsze drużyny dodatkowo medale a najlepszy zespół okazały puchar.
Organizator :
mgr Andrzej Krowicki
mgr Jarosław Stępień

31.01.2019 odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych w tenisie stołowym dziewcząt.Nasza SP nr 29 zajęła III miejsce i tym samym zapewniła sobie awans do zawodów Rejonowych. Skład Naszej drużyny : Emilia Grzyb , Iga Kurzydło , Maria Strózik. Opiekun Sebastian Matkowski. Gratulujemy !!!


"Sztuka bez granic"

Uczniowie klasy 1b w ramach innowacji pedagogicznej "Sztuka bez granic" inspirowana baśniami autorstwa P.Bożeny Kadłubiec przedstawili spektakl Królowa Śniegu w Bibliotece Miejskiej filia nr 5 dla czytelników i podopiecznych Stowarzyszenia Krokus. Spektakl był wystawiony również dla babć i dziadków z okazji ich święta oraz dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Spektakl współtworzyły Pani Wioletta Holi , Katarzyna Czyżewska i Dorota Pobłocka.