Niezwykle miło nam przekazać, że nasza szkoła dołączyła do grona szkół partnerskich Akademii WSB. Umowa o współpracy została podpisana w czwartek 15 czerwca br. w Akademii WSB.
Umowę podpisali:
Udział w spotkaniu wzięły również:
Współpraca będzie obejmować praktyki studenckie studentów Pedagogiki ze szczególnym uwzględnieniem studentów Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej oraz studentów Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń. Studenci Akademii WSB będą mieli możliwość obserwowania i prowadzenia zajęć lekcyjnych, uczestniczenia we wspólnych akcjach i warsztatach, a także organizowania wizyt studyjnych na terenie SP nr 29. W planach są także wspólne projekty edukacyjne m.in. z zakresu edukacji włączającej. Uczniowie SP nr 29 będą aktywnie uczestniczyć w działaniach Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego.
Ogólnopolski Projekt Mistrzyni Szymborska
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za ogromne zaangażowanie.
Koordynatorzy szkolni projektu: Katarzyna Paliga, Monika Smolnik, Anna Bączyńska
Dnia 17 maja 2023 w Szkole Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego zorganizowano Grę Miejską ZAGŁĘBIOWSKI KOMPAS Edycja II, której pomysłodawcami i organizatorami byli: Katarzyna Paliga, Urszula Nowacka, Małgorzata Purzyńska, Ewa Noga, Katarzyna Czyżewska, Violetta Holi, Anna Bączyńska. Do gry przystąpiło 6 drużyn z dąbrowskich szkół.
Gra była jednym z działań powadzonych w ramach Ogólnopolskiego projektu WIKITEKA, który jest częścią projektu WIKISZKOŁA organizowanego przez Wikimedia PolskaUczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wiedzą, sprawnością i licznymi umiejętnościami.
Choć bardzo zmęczeni na mecie, jednak bardzo zadowoleni z wykonanych zadań.
Zwycięzcami zostali:
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Dąbrowie Górniczej
2. Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej
3. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Dąbrowie Górniczej
Patroni i Partnerzy gry:
Prezydent miasta Dąbrowa Górnicza
Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza
JM REKTORA dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB
Akademia Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia nr 1
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia nr 5
Akademia Humanitas w Sosnowcu
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Sosnowcu
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Będzinie
Centrum Doskonalenia Zawodowego w Sosnowcu
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Miejskiej Komendy Policji w Dąbrowie Górniczej
Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie oraz wszyscy uczestnicy gry wraz z nauczycielami otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez następujących sponsorów:
Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Akademii Humanitas w Sosnowcu
Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej
Akademia Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu
Urząd Miasta Sosnowiec
Tetrze Zagłębia w Sosnowcu
Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, partnerom, sponsorom i „przyjaciołom” Gry Miejskiej.
W ramach odchodów związanych z Rokiem Szymborskiej w naszej szkole prowadzimy szereg działań z tym związanych. Przystąpiliśmy również do ogólnopolskiego projektu MISTRZYNI SZYMBORSKA.
Ostatnio nasi uczniowie wykazali się wielką kreatywnością i na kolorowych piórach umieścili ulubione cytaty z utworów Wisławy Szymborskiej, które stworzyły Skrzydła Mocy Słów Szymborskiej. Każdy może je przywdziać i polecieć z ich mocą.
Poniżej link do regulaminu
https://docs.google.com/document/d/189MhJgmC7u48gbXOXYHiTMCuxEHuY3jz/edit?usp=sharing&ouid=112263748533878659385&rtpof=true&sd=true
Ósmoklasisto! Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
· 15 maja 2023 r. w woj. śląskim rozpocznie się elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Rekrutacja obywa się z wykorzystaniem platformy Vulcan,
link do strony https://slaskie.edu.com.pl
Na stronie dostępny jest film instruktażowy, który ułatwi kandydatom proces rejestracji wniosków oraz wskaże dalsze czynności z tym związane.
VULCAN Rekrutacja 2023 – przewodnik dla kandydata rejestrującego się samodzielnie w systemie:https://www.youtube.com/watch?v=-II5pc62VRc
Nasza szkoła włączyła się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie przygotowali papierowe kwiaty, które rozdawali społeczności szkolnej oraz seniorom z Dziennego Domu Senior Wigor oraz okolicznym mieszkańcom. Na lekcjach historii uczniowie naszej szkoły poznali fakty o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność. #ŁączyNasPamięć .Od zapomnienia uratować nas może tylko pamięć.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas 4a, 4b, 5a i 5d pod opieką pani Magdaleny Wiórkowskiej biorą udział w projekcie eTwinning Growth Mindset. Wspólnie z nami nad rozwojem sposobu myślenia pracują koledzy z Portugalii, Chorwacji oraz Włoch.Wspólnie z Chorwackimi uczniami zajęliśmy się tematem bezpieczeństwa w Internecie, tworząc interaktywną książeczkę w trzech językach https://read.bookcreator.com/tErAnVGVwbShWOKNw1GTExzOR3o2/JZnbUbuaS3S8NNeNYAcfGA
W ramach projektu uczniowie identyfikowali swoje słabe strony, a zagraniczni koledzy szukali dla nich rozwiązań, tworzyli hasła motywacyjne w języku angielskim a także brali udział w videokonferencji z kolegami z Portugalii.
Organizowany przez Szkołę Podstawową nr 29
z Oddziałami
z okazji Światowego Dnia Poezji
„Wisława Szymborska mało znana”
Nasze spotkania z poezją w formie zmagań konkursowych uczniów szkół podstawowych mają wieloletnią tradycję, odbywają się już od 19 lat.
W ostatnich latach konkurs odbywał się w formie online, na szczęście możemy wrócić do jego pierwotnej wersji i podstawowej funkcji-spotkania z poezją na żywo.
Nasze coroczne spotkania odbywają się z okazji Światowego Dnia Poezji – święto obchodzone jest corocznie 21 marca, ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
Patronami literackimi roku 2023 zostali ustanowieni Aleksander Fredro i Wisława Szymborska. Tegoroczne zmagania dotyczą spotkania z poezją naszej Noblistki. Wisława Szymborska jest poetka znaną, cenioną w naszym kraju i poza jego granicami. Wiele tekstów to utwory rozpoznawalne, znane, a ostatnio nawet prezentowane w formie muzycznej przez popularną i młodą wykonawczynię Sanah.
Temat tegorocznego konkursu brzmi w nieco przewrotny sposób: „Wisława Szymborska mało znana”. W ten sposób chcieliśmy zachęcić do odszukania tekstów , które są mniej znana. Rok 2023 jest również 100-ną rocznica urodzin Noblistki. Tegoroczne zmagania odbyły się w ramach działań Ogólnopolskiego projektu MISTRZYNI SZYMBORSKA.
Recytatorskie zmagania oceniały:
Pani Katarzyna Czapla-Durska – kierownik wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach
Pani Dorota Kowalczyk – kierownik Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Dąbrowie Górniczej
Pani Katarzyna Kurasiewicz –pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, filii w Sosnowcu.
Pani Joanna Leś- pracownik Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu
Komisja Konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
Miejsce I
Agata
Kołodziejczyk, Szkoła Podstawowa
nr 29 z Oddziałami Sportowymi
im. A. Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej;
Miejsce II
Kaja Zawadzka, Szkoła Podstawowa nr 46 w Sosnowcu;
Miejsce III
Mateusz Bąchor, Szkoła Podstawowa nr 46 w Sosnowcu;
Wyróżnienia:
Jagoda Pietraszczyk
Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu;
Iga Kawalec
Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej;
Sebastian Wytrwał
Szkoła Podstawowa nr 29 z Oddziałami Sportowymi
im. A. Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej
Serdecznie gratulujemy laureatom
Finał powiatowy już za nami! Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Każdy, kto solidnie przygotował się do finału, jest zwycięzcą, gdyż rozwinął niezwykle cenne umiejętności m.in. czytania ze zrozumieniem, koncentracji, logicznego myślenia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich rodzinom za tworzenie społeczności aktywnych czytelników. Już wkrótce kolejne wyzwanie - finał wojewódzki.
Działając z upoważnienia Szefa OZ w Katowicach oraz w związku z organizowanymi w woj. śląskim przez Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w terminie 17-18 marca br. w godz. 9:00- 18:00 Wojskowymi Targami Służby i Pracy, zwracam się z prośbą o wsparcie kampanii promocyjnej dotyczącej przedmiotowego wydarzenia w postaci bezpłatnej publikacji na Państwa stronach internetowych i profilach w social mediach informacji nt. I. Wojskowych Targów Służby i Pracy. Wojskowe Targi Służby i Pracy w w/w terminie odbędą się w 16 lokalizacjach w całej Polsce i będą wydarzeniem w całości poświęconym różnym aspektom promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny oraz prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej projektach, ale także szeroko pojętej obronności. Wojskowe Targi Służby i Pracy na terenie woj. śląskiego zorganizowane zostaną na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach (ul. Stadionowa 7a, 41-400 Mysłowice). W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in.: stoiska prezentujące służbę wojskową, w tym sprzęt i uzbrojenie WP, rozmowy z rekruterami z WCR-ów, pokazy uczniów klas mundurowych, quiz z nagrodami, wojskową grochówkę, stoiska organizacji proobronnych. Poniżej także linki do materiałów filmowych dot. WTSiP do wykorzystania w ramach promocji: 1) Link do rolki na SM dot. WTSiP w Mysłowicach: https://drive.google.com/file/d/1hy3FntI0ZFXjvy9mWpRhkcsjpoWHmAuE/view?usp=share_link 2) Link do zaproszenia MON: https://www.youtube.com/watch?v=mTY6pjBb7Sg
Niezwykle miło nam poinformować o wielkim sukcesie naszej uczennicy-Urszuli Gromady.
Wiersz napisany przez Ulę został doceniony przez organizatorów XIX WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO i wyróżniony II miejscem. Konkurs zorganizowany był pod Patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Zabrze. Przewodniczącym jury był znany aktor i poeta Pan Zbigniew Stryj.
Wiersz Uli został również opublikowany w Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej.
Jeszcze raz serdecznie GRATULUJEMY!
W związku z rozpoczęciem wdrażania Programu Dąbrowskiego Wolontariatu kierujemy do Państwa serdeczną prośbę o przekazanie Uczniom i Uczennicom informacji o trwającym naborze kandydatów/wolontariuszy do tego przedsięwzięcia. Program służyć będzie Mieszkankom i Mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, w tym osobom starszym i potrzebującym. Każdy z Wolontariuszy będzie miał przydzielone zadania do wykonania w zależności od tego jakie informacje zwrotne umieści w formularzu elektronicznym dostępnym pod linkiem: https://forms.office.com/r/0Y8uq5u2Vh. Wypełnienie danych jest możliwe również poprzez skorzystanie z kodu QR umieszczonego na plakacie, który przesyłamy w załączeniu. Prosimy, o ile to możliwe, o umieszczenie stosownej informacji wraz z kodem oraz linkiem na tablicy ogłoszeń w Państwa placówce oraz w Państwa mediach społecznościowych. Takie działania wpłyną na dostępność i pomogą w rozpropagowaniu procesu.
Oferta edukacji kulturalnej dla uczniów przygotowaną przez pracowników Pałacu Kultury Zagłębia.
Przekazujemy informację, którą otrzymaliśmy od organizatorów Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”
Z radością i wyrazami uznania za zaangażowanie w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwa "Przerwa na czytanie". Skoro gitarzyści mają swój rekord to czemu nie i czytelnicy! Po raz siódmy w Polsce i trzeci na świecie odbyło się wielkie święto czytelników i książek - Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Do akcji zgłosiły się 2882 placówki, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Tegoroczna akcja odbyła się w 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach.
Oficjalnie ogłaszamy, że zeszłoroczny rekord został pobity o ponad 200 tysięcy osób! NOWY REKORD w liczbie osób czytających na przerwie wynosi 578 TYSIĘCY 433 OSÓB!
Dziękujemy, że byliście częścią naszego wydarzenia.
Informujemy , że zajęcia wf z AWF odbywały się do końca listopada. O wznowieniu zajęć w nowym roku kalendarzowym 2023 poinformujemy uczniów i rodziców.
W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii w naszej szkole odbyła się cykl zajęć dla uczniów naszej szkoły związanych z terapeutyczną mocą książek. Uczniowie uczestniczyli w takich zajęciach jak:
Może? Czyli o magicznym potencjale, który jest w każdym z nas;
W kieszonce-tam wiele się zmieści;
Oczy, czyli o tym czego nie widzimy.
Szklany Człowiek, czyli o wrażliwości,
O sile słów- Jabłka Pana Peabody’ego
O Uczuciach i magicznym potencjale, który jest w każdym z nas;
Szkice prawdziwego piękna-o sile słów i samoakceptacji.
Rozstrzygnięcie Miejskiego Świetlicowego Konkursu Plastycznego "Jesienne Cudaki"
2 listopada 2022 został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany dla uczniów w kategoriach klas I-III i IV- VI.
Wszystkie nadesłane prace były niezwykłe i wszystkim należą się wielkie Gratulacje!
Zwycięzcami zostali:
Kategoria I-III
I Miejsce - Adrianna Suchy, klasa III ,SP 16
II Miejsce - Kamil Zaczyński, klasa II, SP 22
III Miejsce - Kopniewska Kamila, klasa I, SP 29
Kategoria IV- VI
I Miejsce - Julia Kołak, klasa IV, SP 22
II Miejsce - Tymoteusz Sodo klasa IV, SP 29
III Miejsce - Lena Jarosławska, klasa IV, SP 11
Wyróżnienie
Oliwia Wiśniewska SP 16, klasa III
Oliwia Banasiak, SP 23, klasa III
Blanka Świtała, SP 22 klasa I
Kornelia Kędzierska, SP 29, klasa IV
Zuzanna Lasok, SP 29, klasa IV
Niezwykle miło nam poinformować, że zorganizowany przez naszą szkołę i inne placówki II REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKO-FOTOGRAFICZNY „Z KSIĄŻKĄ MI ZAWSZE PO DRODZE” cieszył się dużym zainteresowaniem. Konkurs był projektem łączącym kilka placówek, które aktywnie promują czytelnictwo.
Partnerzy i Patroni przedsięwzięcia:
Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Dąbrowie Górnicze,
Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu,
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Filia nr 5,
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu,
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach,
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach Filia w Sosnowcu,
Kino Helios w Dąbrowie Górniczej.
Szczególne podziękowanie dla Fundacji „Silesia Hominibus” z Katowic.
W konkursie wzięło udział 85 uczniów.
Wszystkie prace były niezwykłe, a Panie oceniające miały niezwykle duży kłopot w wyborze laureatów. Po wielu godzinach pracy komisja konkursowa podjęła decyzję.
Prace komisji konkursowej zostały przeprowadzone dnia 27.10.2022 r.
Komisja w składzie :
1. Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Filia nr 5 (Dorota Kowalczyk – przewodnicząca )
2. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Filia w Sosnowcu ( Katarzyna Kurasiewicz, Daria Wilczyńska-Zięba)
3. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach (Katarzyna Czapla-Durska)
4. Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu (Joanna Leś)
5. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu (Alina Gbyl)
Ogłosiła wyniki:
Kategoria klas I-III
I miejsce: Natalia Glaba ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej
II miejsce: Maksymilian Pytel ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach
III miejsce: Hanna Grygorczuk z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Dąbrowie Górniczej
III miejsce: Alicja Korzeniowska ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej
Wyróżnienia przyznano :
Kamila Kopniewska ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego z Dąbrowy Górniczej
Julia Skulska ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego z Dąbrowy Górniczej
Kategoria klas IV-VI
I miejsce: Tymoteusz Sodo ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego z Dąbrowy Górniczej
II miejsce: Zofia Unuczek ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego z Dąbrowy Górniczej
II miejsce Zofia Skóra z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie
III miejsce Anna Golka ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego z Dąbrowy Górniczej
Wyróżnienia przyznano :
Wojciech Różycki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie
Amelia Rokita ze Szkoły Podstawowej im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce: Paulina Tymczyszyn ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu
II miejsce: Emilia Irasiak ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Zespole Szkół nr 4 w Dąbrowie Górniczej
III miejsce: Natalia Bargieł ze Szkoły Podstawowej nr 6 im Juliusza Słowackiego w Sosnowcu
Wyróżnienia przyznano :
Weronika Jagieła ze Szkoły Podstawowej nr 6 im Juliusza Słowackiego w Sosnowcu
Nina Jedynak ze Szkoły Podstawowej nr 6 im Juliusza Słowackiego w Sosnowcu
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,62981,Otulic-starosc-mlodoscia.html
W ramach innowacji pedagogicznej EKO - LOGICZNI uczniowie klas 2c brali udział w zajęciach o globalizacji. Zobaczyli jak stereotypy wpływają na nasze postrzeganie świata. Dowiedzieli się, że Peru to stolica ziemniaka oraz zobaczyli jak wygląda las deszczowy i rysunki z Nazca. I jeszcze pograli w edukacyjne gry interaktywne o Peru.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości sala komputerowa została wyposażona w drukarkę 3D Zortax M200 Plus oraz niezbędne narzędzia do tego typu druku. W tym tygodniu uczniowie klas czwartych i szóstych w ramach zadań projektowych zgłębiali wiedzę na temat drukowania 3D.Poznali etapy powstawania obiektów 3D w programie oraz drukowali obiekty.
Kolejne spotkanie w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tym razem odwiedziły nas nauczycielki Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiego im Józefa Lompy Filii w Sosnowcu i przeprowadziły inspirujące zajęcia dla uczniów klas 2 w naszej szlnej bibliotece. Dziękujemy
25 października 2022 roku w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie. Seniorzy z Dziennego Domu Seniora WIGOR w Dąbrowie Górniczej czytali naszym uczniom wspaniałe i zabawne wiersze. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu "Otulić starość młodością" .
Odwiedziło nas w tym czasie Polskie Radio Katowice, które przeprowadzało relacje z tego spotkania.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie #PRZERWA NA CZYTANIE
Tą niezwykłą akcję udało się nam przeprowadzić we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej, Dzienny Domem Seniora WIGOR w Dąbrowie Górniczej oraz naszymi wspaniałymi uczniami.
To wielkie święto książki, które zapamiętamy na długo.
Dziękujemy wszystkim za udział.
25 października 2022 roku- czyli już w najbliższy wtorek-czytaMY.
Szykujmy więc książki -pakujmy do plecaków i toreb.
W ramach miesiąca bibliotek szkolnych nasi uczniowie wraz z Panią Katarzyną Paliga odwiedzili dziś Dzienny Dom Seniora "WIGOR" w Dąbrowie Górniczej. Młodzież czytała naszym starszym mieszkańcom niezwykle inspirujące teksty: "Balsam dla duszy", "Pocieszki", "Cudowny chłopak" czy "Zgubiona dusza".
W ramach naszych działań -Otulić starość młodością, nasi uczniowie stają się uważniejsi na drugiego człowieka. Uczymy się wszyscy.
Czas dany drugiemu człowiekowi jest przecież darem-dawajmy go sobie wzajemnie.
W ramach miesiąca bibliotek szkolnych w naszej szkole zorganizowano konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-4 - "Gdybym był / była książką". Do konkursu zgłosiło się 88 osób i bardzo trudno było wybrać laureatów. Wszystkie prace były wyjątkowe. Poniżej krótka fotorelacja. .
Od 5 października rusza w naszej szkole kółko szachowe, zajęcia będą odbywać się na obiekcie sportowym w każdą środę od 15.40 do 17.10 zaprasza nauczyciel wychowania fizycznego
mgr Jarosław Stępień
W ramach obchodów miesiąca bibliotek szkolnych na czytelników naszej szkolnej biblioteki czeka moc atrakcji:
· Bajanie na dywanie- spotkania dla uczniów klas 1-3 na naszym „magicznym dywanie”;
· Szkolny konkurs plastyczny „Gdybym był / była książką- To co to by była za książką?”;
· II Regionalny Konkurs Plastyczno-Literacko-Fotograficzny „Z książką mi zawsze po drodze”;
· Akcja „Przerwa na czytanie”;
· Zajęcia dla poszczególnych klas;
· I wile, wiele innych…
6.10 Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych - czy to coś dla mnie? Spotkanie z Magdaleną Mike i Martą Bobrowską - Juroff
Startuje kolejna edycja Młodzieżowego Klubu Przedsiębiorczości!
Już 6 października o godzinie 17:00 spotykamy się w Dąbrowskim Inkubatorze Przedsiębiorczości
Naszymi gośćmi będą: Magdalena Mike - Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Marta Bobrowska - Juroff - zastępca naczelnika Wydziału Oświaty, które opowiedzą o Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych.
Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych to system grantowy umożliwiający realizację inicjatyw proponowanych przez młodzież.
FIM został wypracowany podczas konsultacji i warsztatów z Młodzieżową Radą Miasta oraz ze społecznikami reprezentującymi młode pokolenie. W trakcie spotkań przekonaliśmy się, że młodzi ludzie mają potrzebę realizowania swoich marzeń i pomysłów w naszym mieście, lecz często nie mają na to wsparcia finansowego. Projekt jest adresowany do młodych ludzi od 13. do 26. roku życia.
Wpadłeś na świetny pomysł? Chcesz go zrealizować, ale nie wiesz skąd wziąć na niego kasę?
Dowiedz się jak może Ci pomóc Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych!
Spotykamy się 06 października 2022 roku, w czwartek o godzinie 17:00.
Daj nam znać, że będziesz! Zaproś też swoich znajomych - niech dołączą do naszego Klubu!
Dobrego dnia,
|
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to w naszej szkole wyjątkowe święto książki. W tym roku kolejny raz biblioteka szkolna podjęła się organizacji spotkania podczas którego uczniowie słuchali niezwykłych książkowych opowieści. Bo są takie książki które zostają z nami na zawsze. A czytanie niech zawsze będzie przyjemnością.
Podczas spotkań ogłoszono konkurs na pracę plastyczną: Gdybym był / była książką- to co to by była za książka?
Na prace czekamy w bibliotece szkolnej do 6 października.
Konkurs dla klas 1-4. Ogłoszenie wyników 12 października.
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w kampanię, której celem było uświadamianie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz najbliższych i kształtowanie umiejętności jego ochrony. W dniach 12-16 września 2022 r. uczniowie na zajęciach lekcyjnych zapoznawali się z profilaktyką chorób zakaźnych, tworzyli plakaty profilaktyczne. W holu szkoły na tablicy informacyjnej znajdują się ulotki dotyczące chorób zakaźnych i metodach ich zapobiegania. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie podczas kampanii.
Z poważaniem / Sincerely
Klara Sielicka-Baryłka
Specjalistka ds. edukacji / Education Specialisttel: +48 790 290 924e-mail: klara.sielicka@wikimedia.pl
Wczoraj w naszej szkole odbyło się niecodzienne wydarzenie-Czytanie na polanie. Inicjatywa międzypokoleniowa dla uczniów klas 1-3 naszej szkoły oraz seniorów z Dziennego Domu "Senior-Wigor" realizowana w ramach projektu "Otulić starość młodością". Niezwykłe wydarzenie łączące młodość z dojrzałością. Nie zabrakło czytelniczych zagadek, podchodów, torów przeszkód, zajęć plastycznych i oczywiście głośnego czytania. Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej- Panu Andrzejowi Wilanowskiemu, Pani Oldze Kukuła, Pani Annie Stępień, Miejskiej Bibliotece Publicznej -Filii nr 5 i Pani Sylwii Grudniak, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Sosnowcu i Pani Katarzynie Kurasiewicz oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu i Pani Joannie Leś. Zobacz galerię z wydarzenia
6 czerwca na terenie naszej szkoły-ORLIK-odbędzie się Czytanie na polanie- inicjatywa międzypokoleniowa w ramach projektu Otulić starość młodością. Impreza przeznaczona jest dla uczniów klas 1-3 oraz seniorów z Dziennego Domu Opieki WIGOR. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z MBP w Dąbrowie Górniczej, PBW Filią w Sosnowcu oraz CDN w Sosnowcu. Biblioteczna riksza, bańki, gry i zabaw z książką w tle, teatrzyk kamishibai oraz gra terenowa - to niektóre z przewidzianych atrakcji.
Zabawa trwać będzie od 10:00 do 12:00. Już nie możemy się doczekać.
W ramach projektu Otulić starość młodością uczniowie naszej szkoły i seniorzy z Dziennego Domu Seniora WIGOR sadzili truskawki, lubczyk, oregano, selery, sałatę, pory, majeranek i szczypiorek. Poniże fotorelacja w trakcie i po naszej dzisiejszej pracy. Dziękujemy za sadzonki.
W dniu 18 maja 2022 roku odbył się finał wojewódzki w koszykówce chłopców dla roczników 2009 i młodsi. W Finale brały udział 4 Szkoły Podstawowe : Lubliniec, Rybnik, Dąbrowa Górnicza i gospodarz czyli Tychy. Po rozlosowaniu meczów w pierwszym półfinale spotykamy się z zespołem z Tychów. Po dobrej 3 i 4 kwarcie odjeżdżamy przeciwnikowi i wygrywamy to spotkanie dwucyfrową przewagą punktów. W finale czeka na nas zespół z Rybnika który wygrał z Lublińcem. To spotkanie kontrolujemy od początku do końca i również odnosimy zwycięstwo. Klasyfikacja końcowa : 1. SP 29 Dąbrowa Górnicza 2. SP 9 Rybnik 3. SP 19 Tychy 4. SP 1 Lubliniec KOSZYKARZE Z 7D I SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 Z ODDZIAŁAMI SPORTOWYMI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW W WOJEWÓDZTWIE! Skład zespołu : Sroczyński Mikołaj Wrębiak Emil Szałapski Kryspin Sojka Igor Warchoł Kacper Kądziela Oliwier Wojdała Przemysław Borkowski Patryk Malec Filip Dziedzic Bartłomiej Piniecki Przemek Toborek Maciej Białowąs Dominik Langowski Oliwier Trenerzy : Radek Ciosek i Tomek Rakoczy Asystent trenera : Nikodem Woźny
W ramach projektu "Otulić starość młodością" nasi uczniowie odwiedzili Dzienny Dom Seniora WIGOR. Dzień gier planszowych i karcianych okazał się być bardzo atrakcyjny zarówno dla pensjonariuszy jak i naszych uczniów. To co możemy dać drugiemu człowiekowi najważniejszego to czas i uwaga- nasi uczniowie to wiedzą.
Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia 2022 jest:
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska
Szkolny Konkurs- MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
Rozstrzygnięty
31 MARCA 2022 rokuw Bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania dla uczniów klas I-III. Z każdej klasy wychowawcy wytypowali reprezentantów. Przesłuchano 26 uczniów, którzy zaprezentowali wysokie umiejętności czytelnicze. Niezwykle trudno było rozstrzygnąć konkurs, ponieważ wszyscy zaprezentowali się znakomicie i wszystkim należą się wielkie GRATULACJE.
Komisja konkursowa w składzie:
Katarzyna Paliga – przewodnicząca jury
Anna Bączyńska– członek jury
Ewa Noga– członek jury
Wioletta Holi– członek jury
po naradzie wyłoniła Mistrzów oraz Wicemistrzów w klasach: I, II oraz III.
Zwycięzcami zostali:
W kategorii klas I:
Lea Kluk klasa I B - Mistrz Pięknego Czytania
Nataniel Biliński klasa I A- Wicemistrz Pięknego Czytania
Antonina Hajdukiewicz klasa I B- Wicemistrz Pięknego Czytania
W kategorii klas II:
Pola Bączek klasa II A - Mistrz Pięknego Czytania
Wiktor Sinkiewicz klasa II B- Wicemistrz Pięknego Czytania
Oliwia Chmielowiec klasa II A- Wicemistrz Pięknego Czytania
W kategorii klas III:
Iga Janik klasa IIIC- Mistrz Pięknego Czytania
Laura Wnuk klasa IIID- Wicemistrz Pięknego Czytania
Blanka Bargieł klasa III C- Wicemistrz Pięknego Czytania
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez bibliotekę i świetlicę.
V Regionalny Konkurs Recytatorski
Organizowany przez Szkołę Podstawową nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. A. Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej
z okazji Światowego Dnia Poezji
„Mój ulubiony wiersz”
Nasze spotkania z poezją w formie zmagań konkursowych uczniów szkół podstawowych mają wieloletnią tradycję, odbywają się już od 18 lat. Historia konkursu rozpoczęła się skromnie - zmaganiami uczniów naszej szkoły. Potem konkurs wyszedł poza mury szkoły i stał się miejskim, a od czterech lat nosi miano regionalnego.
W tym roku konkurs odbył się w specyficznych warunkach, innych niż do tej pory znaliśmy.
Nasze coroczne spotkania odbywają się z okazji Światowego Dnia Poezji – święto obchodzone jest corocznie 21 marca, ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie to kwiecień jest miesiącem poezji.
W tym roku wyjątkowo ze względu na pandemię obchody Światowego Dnia Poezji przeniosły się do przestrzeni wirtualnej.
Czas pandemii wpłynął również na nasz konkurs. Tegoroczna edycja, podobnie jak ta zeszłoroczna miała formę wirtualną. Recytatorskie zmagania odbyły się online na platformie Livewebinar udostępnionej prze Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.
Konkursowe zmagania oceniały:
Pani Katarzyna Czapla-Durska – Kierownik wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach
Pani Katarzyna Kurasiewicz – kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, filii w Dąbrowie Górniczej,
Pani Dorota Kowalczyk – kierownik Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Dąbrowie Górniczej,
Pani Alina Gbyl- Zastępca Dyrektora Biblioteki i Oficyny Wydawniczej "Humanitas" w Sosnowcu.
Komisja Konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
Miejsce I
Julia Sambór, Szkoła Podstawowa nr 39 im. K. Makuszyńskiego w Sosnowcu;
Miejsce II
Filip Grochowski, Szkoła Podstawowa nr 9 im. M. Konopnickiej w Sosnowcu
Miejsce III
Bartosz Widera, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 17 w Zespole Szkół nr 1 w Sosnowcu
Wyróżnienia:
Maja Miklasińska
Szkoła Podstawowa nr 45 im. J. Korczaka w Sosnowcu;
Aleksandra Zawalska
Szkoła Podstawowa nr 40 w Sosnowcu
Klaudia Stypa
Szkoła Podstawowa nr 28 im. J. Korczaka w Dąbrowie Górniczej
Serdecznie gratulujemy laureatom
Klasa 3c pożegnała karnawał zabawą kostiumową. A oto przegląd zdjęć z tej klasowej imprezy
Pomoc Ukrainie W odpowiedzi na ciężką sytuację naszych sąsiadów z Ukrainy - "Szkolny Klub Młodego Wolontariusza" Szkoły Podstawowej nr 29 organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców. Potrzebne są:
- suche artykuły spożywcze,
- materiały opatrunkowe,
- środki higieny osobistej: pieluchy dla dzieci, podpaski, pasty do zębów, chusteczki dla niemowląt etc.
- środki czystości,
- środki przeciwbólowe oraz opatrunkowe,
- koce termiczne,
- ubrania dla dzieci i dorosłych,
- zabawki dla dzieci (również kredki i kolorowanki itp.),
- woda butelkowana (szczególnie w mniejszych butelkach),
- nowe koce, pościele, ręczniki.
Przyniesione dary można zostawić przy wejściach do szkoły, a następnie zostaną przewiezione do Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej. Dzięki Państwa hojności już dziś przekazujemy pierwszą partię potrzebnych rzeczy.
Za każdy dar serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy rodziców na webinar "Jak wspierać dzieci i rozmawiać z nimi o wojnie?", który odbędzie się 2.03.2022 r. (środa) o god,. 17:00-18:00 na platformie Microsoft Teams. Webinar poprowadzi mgr Urszula Łyżniak-psycholog, psychoterapeuta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Górniczej. Zgłoszenia na webinar proszę przesyłać na adres mailowy poradnia-dg@wp.pl - wtorku do godziny 18:00.
Informujemy, że uruchamiamy punkt konsultacyjny – stacjonarny dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli odczuwających niepokój i lęk wywołany wojną w Ukrainie. Punkt konsultacyjny działa w każdy czwartek w godzinach od 14.00-15.00 po wcześniejszym umówieniu się - TEL 322623811, 32 262.53-50.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
ul. 3 Maja 22
Dąbrowa Górnicza
tel. 32 262-38-11
32 262-53-50
Szanowni Państwo, kolejny raz Szkoła Podstawowa nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej CDN w Sosnowcu, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. J. Lompy Filia w Sosnowcu i Katowicach oraz Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu organizuje V REGIONALNY (XVIII MIEJSKI) KONKURS RECYTATORSKI ORGANIZOWANY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI „MÓJ ULUBIONY WIERSZ” Szczegóły regulaminu w załączeniu. Zachęcamy do udziału w konkursie.
Na holu szkolnym gościmy wystawę udostępnioną przez Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej "(Nie)Zapomniani". Wystawa wydruków wielkoformatowych jest kontynuacją ekspozycji Twarze Rewolucji 1905. Autorzy wystawy przypominają kolejnych jedenastu dąbrowian, którzy różnymi drogami podążali ku niepodległości Polski. Zarówno wśród socjalistów, narodowych demokratów, duchowieństwa, działaczy oświatowych i harcerskich znaleźli się gorący patrioci. W Dąbrowie Górniczej te nurty reprezentowali: Adam Piwowar, Maria Szulcówna, Emilia Zawidzka, Antoni Barańczyk, Edward Kosiński, Sylwester Kowalczewski, Ignacy Kowalczewski, Emilia Łabudzińska, Kazimierz Srokowski, ks. Grzegorz Augustynik i Stefan Piotrowski. Wystawa będzie także przygotowana w wersji planszowej dla szkół. Każda plansza jest opatrzona kodem QR, który przenosi nas do biogramu prezentowanej osoby
Z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uczniowie wykonali wystawę, która jest prezentowana w holu szkoły
Prace uczniów klasy 8c na kwarantannie
Szanowni Państwo,
Zapraszamy Was serdecznie do wzięcia udziału w Dąbrowskich Jarmarkach Bożonarodzeniowych, które rozpoczną się już za kilka dni.
W tym roku w Dąbrowie Górniczej tuż przed świętami Bożego Narodzenia świąteczną atmosferę będzie można poczuć w trakcie dwóch miejskich Jarmarków Bożonarodzeniowych – pod Bazyliką w Strzemieszycach oraz w Fabryce Pełnej Życia. Wieczorową porą, 16 grudnia o godzinie 19:00, zaprosimy Was do Fabryki Pełnej Życia, by wspólnie wyruszyć do świata magii. Podczas spektaklu familijnego pt. „Eliksir” (na podstawie powieści Michaela Ende) przygotowanego przez pedagogów MOPT-u, poznamy świat tajemnicy i prawdziwych emocji, w którym toczy się odwieczna walka dobra ze złem. Bohaterami przedstawienia są czarownica i czarnoksiężnik oraz przebiegłe, ale i zabawne zwierzęta. Widzów czeka duża dawka przygód i humoru. Przesłanie tej opowieści – trzeba mocno wierzyć w spełnienie nawet najskrytszych marzeń, bo jeśli czegoś bardzo się pragnie, to spełnienie na pewno stanie się rzeczywistością.
Będzie to wstęp do jarmarku, który w pełni rozkręci się w piątek 17 grudnia.
17 grudnia (piątek) dniem występów artystycznych, rękodzieła i kolędowania
Tego popołudnia – od 15:00 – czekają na wszystkich stragany wypełnione dekoracjami świątecznymi ręcznie wykonanymi przez uczniów dąbrowskich placówek oświatowych, członków stowarzyszeń i fundacji. Tego dnia nie może zabraknąć Mikołaja i Śnieżynek, których na pewno spotkacie w Fabryce. Ze sceny rozbrzmiewać będą świąteczne melodie w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych Klubu Helikon, Świetlicy Środowiskowej w Strzemieszycach, Akademii WSB, Miejskiej Orkiestry Dętej oraz zespołów „Swing Sisters” i Poczytalni.
Budynek Warsztatu zapełni się materiałami do wyrobu świątecznych wianków, stroików i kartek bożonarodzeniowych, skarpet – które będzie można zrobić samodzielnie, pod okiem plastyków z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Pałacu Kultury Zagłębia i Akademii WSB.
To nie koniec atrakcji! Podczas warsztatów literacko-wokalnych będzie można nagrać własnego mini audiobooka, pastorałkę czy kolędę. Pamiątkowa płyta z nagranym wykonaniem swojego utworu, będzie doskonałym świątecznym prezentem.
Mamy też dla Was choinki od Szkółki Drzew i Krzewów Alicja. Każdy uczestnik jarmarku, które weźmie udział w konkursie, będzie miał szansę na wygranie świątecznego drzewka. O szczegółach konkursu opowie Wam ze sceny Mikołaj. Nie możecie tego przegapić.
Z gorącą herbatką, grzanym winem i ciepłym posiłkiem będzie czekała na nas ekipa restauracji Domolo.
Sobota pod znakiem świątecznych smakołyków
W sobotę rano (18 grudnia) w Warsztacie kolejny dzień świątecznych, bezpłatnych warsztatów – tym razem organizowanych przez Fundację Fabryka Kulturalna. Własnoręcznie przygotowany wianek bożonarodzeniowy, anioł czy świąteczna świeca będą najpiękniejszym
podarkiem. W godzinach popołudniowych warsztaty ustąpią miejsca „Targowi na Zielonym”, który będzie okazją do zaopatrzenia się w zdrowe, świąteczne wiktuały, przywiezione przez rolników i drobnych wytwórców. Nie zabraknie tradycyjnych wędlin, ekologicznego chleba i warzyw, domowych przetworów, kiszonek, miodów, pierników i wielu innych świątecznych pyszności. Będzie też nieco rękodzieła i naturalnych kosmetyków.
Niedziela – dwa jarmarki
W tym dniu będziecie mogli odwiedzić dwa miejsca – świąteczne atrakcje nadal będą czekały w Fabryce Pełnej Życia, ale także w Strzemieszycach Wielkich, pod bazyliką. W centrum od świtu dzięki TPDG, tradycyjnie już, wystawcy pokażą najpiękniejsze skarby Dąbrowskiego Jarmarku Staroci. A w Warsztacie FPŻ królować będzie rękodzieło – niepowtarzalne świece, ozdoby świąteczne, unikatowa biżuteria czy grafiki. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będziecie mieli szansę na zakup unikatowych, ręcznie robionych przedmiotów, które doskonale odnajdą się pod choinką.
Z kolei Stowarzyszenie Budzimy Strzemieszyce zaprasza na Jarmark w Strzemieszycach Wielkich, który rozpocznie się już o 9:00 przy Bazylice NSPJ. Pośród licznych atrakcji, poza występami artystycznymi Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”, będą czekały animacje z Apli Papli (własnoręczne wykonywanie bombek na choinkę), Bieg Skrzata, konkurs na bożonarodzeniowy stroik z materiałów eco. Będą też choinki dla mieszkańców (jako nagrody w konkursach) oraz sprzedaż konkursowych stroików (w celach charytatywnych na rehabilitację i leczenie bliźniaków Adasia i Zuzi Matula ze Strzemieszyc Małych).
Szczegółowy harmonogram: https://bit.ly/jarmarkbozonarodzeniowydg
Serdecznie zapraszamy
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka obchodzonego 20 listopada. A oto laureaci ,których prace zostaną wysłane na konkurs.Laureaci:
Zuzanna Pluta klasa 8e pierwsze miejsce
Julia Niedzielska klasa 4d drugie miejsce
Maria Nierychły klasa 8e trzecie miejsce
Kamila Gola klasa 3c pierwsze miejsce
Iga Janik klasa 3 c drugie miejsce
Zuzia Browarska klasa 3 c trzecie miejsce
Wyniki:
VII
REGIONALNEGO KONKURSU CZYTELNICZO - PLASTYCZNEGO
DLA UCZNIÓW KLAS 2-5 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
„Z KOTEM MI DO TWARZY”
Niezwykle miło jest nam przedstawić wyniki VII Regionalnego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Z kotem mi do twarzy”, którego nasza szkoła we współpracy z różnymi instytucjami jest inicjatorem od 2014 roku. Umiejętne pisania tekstów twórczych i ich ilustrowania okazała się być dla uczestników zaskakująco łatwa. Kreatywność, innowacyjność i pracowitość wszystkich uczestników spowodowała niemałe kłopoty komisji konkursowej – w tym miejscu niezwykłe podziękowania za trud ocenienia waszych prac składamy na ręce Pań:
Agata Zygmunt – przewodnicząca – Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia nr 3,
Pozostały skład komisji:
Katarzyna Kurasiewicz - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w
Katowicach Filii w Dąbrowie Górniczej
Alina Gbyl – Biblioteka Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu
Sylwia Grudniak - Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia nr 5
Dorota Kowalczyk- Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia nr 5
Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Wyniki Konkursu:
PROTOKÓŁ Z PRACY KOMISJI
VII REGIONALNEGO KONKURSU CZYTELNICZO - PLASTYCZNEGO
DLA UCZNIÓW KLAS 2-5 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
„Z KOTEM MI DO TWARZY”
Prace komisji konkursowej zostały przeprowadzone dnia 23.11.2021 r.
Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z całej Polski.
Komisja w składzie :
1. Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 3 (Agata Zygmunt – przewodnicząca)
2. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Filia w Dąbrowie Górniczej
( Katarzyna Kurasiewicz)
3. Biblioteka Wyższej Szkoły Humanitas (Alina Gbyl)
4. Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Filia nr 5 (Dorota Kowalczyk, Sylwia Grudniak)
Ogłosiła wyniki:
Kategoria klas II-III
I miejsce Bartłomiej Nowak ze Szkoły Podstawowa nr 31 w Dąbrowie Górniczej
II miejsce Lena Wierzbowska ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Dąbrowie Górniczej
III miejsce Natalia Rybak ze Szkoły Podstawowej nr 2 Będzinie
Wyróżnienia przyznano :
Krzysztof Knopik ze Szkoły Podstawowej w Pankach
Jakub Skuta ze Szkoły Podstawowej nr 12 Dąbrowie Górniczej
Wiktor Wojtasz ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 11 - Społeczne Towarzystwo Oświatowe „Toruńska” z Warszawy
Kategoria klas IV-V
I miejsce Karolina Mucha ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Dąbrowie Górniczej
II miejsce Hania Zientara ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej
III miejsce Filip Doruchowski ze Szkoły Podstawowej w Pankach
Wyróżnienia przyznano :
Agata Kukuła ze Szkoły Podstawowej nr 27 Dąbrowie Górniczej
Natalia Jędrusik ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Dąbrowie Górniczej
Antoni Zimoch ze Szkoły Podstawowej nr 38 W Chorzowie
W prezentacji można obejrzeć wszystkie nadesłane prace.
Świetlicowy Konkurs Plastyczny „Pluszowy Miś”
24 listopada 2021 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany dla uczniów klas I-III SP.
Niezwykle trudno było rozstrzygnąć konkurs, ponieważ wszystkie prace były doskonałe. Uczniowie starannie i z pomysłem wykonali swoich ulubieńców. Wszystkim należą się wielkie GRATULACJE!
Zwycięzcami zostali:
I Miejsce – Jan Janiszek klasa IIc
II Miejsce – Dawid Czernikowski Ia
III Miejsce Maja Młyńczak IIId
Wyróżnienia:
- Urszula Gromada IIIb
- Kinga Podlasek Ia
- Sara Studnicka Ia
-Zuzanna Dworak IIb
- CasperBarsul Ia
- Sara Guzińska IIIa
- Nikola Jany IIId
- Natalia Czernikowska IIa
- Jakub Woźnica Ib
- Franciszek Wołczyk Ib
- Antoni Wołczyk Ib
-Julia Królicka IIId
- AlijaBareła IIa
- Tymoteusz Sodo IIId
- Anna Kołodziejczyk IIc
23 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbędzie się od 15 do 21 listopada 2021 r. pod hasłem: „Działajmy RAZEM! To nasz wspólny świat”
Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczne wydarzenie
koordynowane przez Centrum Północ-Południe Rady Europy mające na celu zwrócenie
uwagi społeczeństw Europy na funkcjonowanie współczesnego świata oraz
konsekwencji, które niesie ze sobą globalizacja. Edukacja globalna, na którą
składa się edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacja międzykulturowa,
edukacja na rzecz praw człowieka i edukacja na rzecz pokoju, zwiększa
świadomość ludzi na temat globalnych współzależności, przyczyn głównych
problemów, z którymi mierzy się świat oraz wyzwań z nimi związanych.
W konsekwencji wzbudza szacunek dla różnorodności i dostarcza umiejętności
prowadzenia dialogu międzykulturowego, a także zachęca do zaangażowania się na
rzecz zrównoważonego rozwoju.
TEG odnosi się do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które zostały przyjęte przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu redukcji do 2030 największych, współczesnych, globalnych problemów: skrajnego ubóstwa, nierówności na świecie i postępujących zmian klimatu.
Inicjatywę w Polsce koordynuje Grupa Zagranica [link: http://www.zagranica.org.pl/] za pośrednictwem strony internetowej poświęconej
TEG http://teg.edu.pl/.
Zrób coś dla świata:
- więcej spacerów, mniej przemieszczania się samochodami,
- zmniejszenie zakupu produktów w plastikowych opakowaniach,
- segregacja śmieci,
- zmniejszenie zużycia wody (prysznic zamiast kąpieli w wannie),
- więcej warzyw, mniej mięsa (z uwagi na wodę niezbędną do produkcji),
- mniej kupowania.
"Z przyjemnością informujemy, iż prace naszych uczennic, Amelii Janik z klasy VIII C i Natalii Denkiewicz z V A, zostały wysoko ocenione przez Jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złotą Lirę”.
Natalia została laureatką i zajęła II miejsce, natomiast Amelia otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy!"
Ogród edukacyjny w naszej szkole
Niezwykle miło nam pokazać metamorfozę przyszkolnej przestrzeni, która została zamieniona w szkolny ogród edukacyjny. Dzięki środkom finansowym Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska na terenie szkoły powstało niezwykłe miejsce, w którym poza obserwacją nasi uczniowie wyrabiać będą prawidłowe nawyki ekologiczne. Nauka to doświadczanie, obserwowanie i wyciąganie wniosków.
Pokazywanie roślin na rysunku czy nawet na filmie nie zawsze wystarczy. O wiele większe walory edukacyjne a jednocześnie wychowawcze mają zajęcia w terenie.
Ogródki szkolne – szczególnie w miastach – spełniają dodatkową, niezmiernie istotną rolę. Stanowią enklawę zieleni, która poprawia nie tylko wygląd otoczenia szkoły, ale i całych osiedli, poprawia mikroklimat i gospodarkę wodną, osłania od hałasu, chroni przed zanieczyszczeniami, jest miejscem życia-bo ogród jest żywym organizmem. Nasi uczniowie już mają pierwsze doświadczenie w pracy w ogrodzie- na pierwszych zajęciach dowiedzieli się co to jest kompostownik, po co on jest i do czego można wykorzystać kompost.
Oczywiście były już pierwsze jesienne prace i trochę zabawy :) zbieranie liści do kompostownika.
Teraz wszystko w naszych rękach-dosłownie
Niezwykle miło nam poinformować, że zorganizowanym przez naszą szkołę i inne placówki I REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKO-FOTOGRAFICZNY
„Z KSIĄŻKĄ MI ZAWSZE PO DRODZE” cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Konkurs był projektem łączącym kilka placówek, które aktywnie promują czytelnictwo.
Organizatorami byli również:
Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Dąbrowie Górniczej,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Baranowskiego w Sławkowie,
Zespół Szkolno –Przedszkolny nr 2 Dąbrowie Górniczej.
Partnerzy i Patroni przedsięwzięcia:
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Filia nr 5,
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu,
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach, Filia w Dąbrowie Górniczej.
Szczególne podziękowanie dla Fundacji „Silesia Hominibus” z Katowic.
W konkursie wzięło udział 95 uczniów.
Wszystkie prace były niezwykłe, a Panie oceniające miały niezwykle duży kłopot w wyborze laureatów. Po wielu godzinach pracy komisja konkursowa podjęła decyzję.
Komisja w składzie :
1. Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Filia nr 5 (Dorota Kowalczyk - przewodnicząca, Sylwia Grudniak)
2. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Filia w Dąbrowie Górniczej
( Katarzyna Kurasiewicz, Daria Wilczyńska-Zięba, Beata Bukowska )
Ogłosiła wyniki:
Kategoria klas I-III
I miejsce: Rozalia Kiełpińska ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Sosnowcu
II miejsce: Karolina Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej
III miejsce: Julia Skulska ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej
III miejsce: Maja Rychter ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie
Wyróżnienia przyznano :
1.Julia Michalik ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej
2. Wiktoria Lutrowicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Dąbrowie Górniczej
3. Julia Obara ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławkowie
4. Wojciech Różana ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej
5. Karol Wdziekoński ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie
6. Alicja Włodarska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Będzinie
7. Bartosz Stula ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Sosnowcu
8. Michał Czerniejewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siewierzu
9. Marek Sowa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie (praca pozaregulaminowa)
Kategoria klas IV-VI
I miejsce: Anna Kwosek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu
II miejsce: Filip Wasilewski ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej
III miejsce: Anna Golka ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej
Wyróżnienia przyznano :
1.Igor Wawrzyniak ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Dąbrowie Górniczej
2.Julia Noga ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej
3.Natasza Grzegorczyk ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Sosnowcu
4. Krzysztof Jasica ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławkowie
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce: Filip Palkij ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Sosnowcu
II miejsce: Julia Nikodemska ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Dąbrowie Górniczej
III miejsce: Patrycja Mirek ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Dąbrowie Górniczej
Wyróżnienia przyznano :
1.Michał Kluczewski ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Sosnowcu
2.Zuzanna Mularczyk ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Dąbrowie Górniczej
3.Lena Pogoda ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Sosnowcu
4.Dominik Borowiecki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie
Konkurs nie ma charakteru roszczeniowego a decyzje Komisji są niepodważalne.
Nagrody, dyplomy oraz podziękowania będą wysyłane bądź dostarczane do szkół od
4 listopada 2021r.
Serdecznie dziękujemy za liczny udział w konkursie.
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
Niezwykle
miło nam poinformować, że nasz uczeń –Borys
Borda- zajął II miejsce
w Międzyszkolnym Konkursie na Prezentację multimedialną „Baśnie i legendy z
całego świata” zorganizowana przez Szkołę Podstawową NR 25 w Sosnowcu im.
Juliusza Słowackiego w Sosnowcu oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J.
Lompy
w Katowicach Filia w Sosnowcu w ramach miesiąca bibliotek
szkolnych.
Serdecznie gratulujemy