Nasz ślad na Ziemi

Reprezentanci z klas 8A i 8B wybrali się do Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej gdzie w Sali Sesyjnej uczestniczyli w miejskich obchodach „Święta Drzewa”. W tym roku odbyły się one pod hasłem „Stawiam na rodzime”. Uczniowie poznali gatunki drzew rosnących w naszym mieście, wysłuchali prelekcji przygotowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego i brali udział w zajęciach pt. „Nasz ślad na Ziemi”. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się jak określić własny ślad węglowy.

Integracyjne kręgle

1 października uczniowie klasy 5C wraz z wychowawcą i rodzicami wybrali się na spotkanie integracyjne do kręgielni Garage. Okazją do spotkania był Dzień Chłopaka, ale jak widać zadowoleni byli wszyscy- i dziewczyny, i chłopaki.

Bliskie spotkania z fizyką

Uczniowie klas ósmych wybrali się do Krakowa aby odkryć tajemnicę Enigmy i poznać w praktyce prawa rządzące naturą. W Muzeum Inżynierii Miejskiej zwiedziliśmy wystawę czasową „ Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje”, która odkryła przed nami tajemnice kryptografii czyli szyfrowania i kodowania. Poznaliśmy historię urządzeń wykorzystywanych do przesyłania tajnych informacji, obejrzeliśmy zabytkowe sprzęty telekomunikacyjne (telegraficzne, telefoniczne, radiowe) i sami mogliśmy zabawić się w szpiega. Zgromadzone na wystawie sprzęty zaskoczyły nas, rozbawiły i sprawiły dużo frajdy. Urządzenie zwane dalekopisem cieszyło się ogromnym powodzeniem. Zainteresowanych odsyłamy do Muzeum Inżynierii; nie będziemy zdradzać tu wszystkich tajemnic. W końcu po takiej lekcji jesteśmy wykwalifikowanymi szpiegami ;-)
W Krakowie odwiedziliśmy także Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to sensoryczny parku edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Podczas korzystania z wielu instalacji umiejscowionych na świeżym powietrzu zgłębialiśmy tajniki mechaniki, akustyki, optyki, hydrostatyki czy magnetyzmu. Odbyły się też warsztaty „Zabawy z ciśnieniem”, podczas których wykorzystaliśmy w praktyce wiedzę teoretyczną zdobytą na lekcjach fizyki. Wyścigi, zderzenia, ściskanie, skakanie, falowanie, huśtanie, balansowanie, eksperymenty ze światłem, postrzeganie kształtów i barw przez ludzkie oko, ciekawe i zabawne efekty lustrzane, efekty akustyczne, nurek Kartezjusza czy Trójkąt Bermudzki- nic nam już nie jest obce. A pryzmat? Pryzmat to nam z ręki jadł!
Ps. Po takiej lekcji Newton na pewno byłby z nas dumny. Pani od fizyki była!

Jak wygląda proces oczyszczania wody?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule mogłaby sprawić trudność niejednemu dorosłemu. Ale nie naszym trzecioklasistom! Wybrali się oni bowiem na wycieczkę w miejsce, które zazwyczaj jest niedostępne dla zwiedzających. Ale u nas wszystko jest możliwe ;-). Trzecioklasiści odwiedzili dąbrowskie Wodociągi gdzie zapoznali się z całym procesem oczyszczania wody. Uczniowie mieli bardzo ciekawe zajęcia interaktywne, uczestniczyli w prelekcji i mieli możliwość obejrzenia terenu oczyszczalni „Centrum”. A na koniec dostali jeszcze prezenty! Nic dziwnego, że wycieczka bardzo się podobała :D