Edukacyjnie w kinie

                                                        5 grudnia uczniowie klasy 7C wybrali się do kina Muza w Sosnowcu gdzie uczestniczyli w lekcji filmowej. Siódmoklasiści dyskutowali o gatunkach filmowych i poznali pojęcia takie jak „heist movie”, „postapo” czy „bonder”. Odkrywając tajniki filmowego świata, dowiedzieli się, że oprócz klasycznych gatunków takich jak: komedia, film przygodowy czy kryminał, jest mnóstwo hybryd gatunkowych, a „Gwiezdne Wojny” mają cechy wspólne z westernem! Po warsztatach przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy teoretycznej w praktyce i uczniowie obejrzeli piękny film „Między nami kosmos”. Gatunek: sci-fi. (Z akcją, przygodą i miłością w tle).

Kto Ty jesteś?

26 listopada klasa 2 A wybrała się do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej na wystawę
"Kto Ty jesteś?", która pomaga odpowiedzieć na pytania: jaka jest Polska? Czy wszyscy Polacy mieszkają w Polsce? Czy są do siebie podobni?
Ta wystawa polskiej ilustracji dla dzieci połączona była z warsztatami. Pomysłów jak widać nie zabrakło i powstały piękne prace.

  Na tropie złotej polskiej jesieni

                                        Tegoroczna piękna jesień sprzyjała wycieczkom krajoznawczym i spacerom w otoczeniu natury. Korzystając z przyjaznej aury uczniowie klasy 3c (wraz z wychowawcą i kolegami z równoległych klas) udali się na wycieczkę do rezerwatu przyrody w Smoleniu.
Rezerwat ten położony jest na Górze Zamkowej, zajmuje powierzchnię 4,32 ha i leży w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Obszar rezerwatu podlega ścisłej ochronie. Uczniowie mogli obserwować pomniki przyrody ożywionej: dorodne lipy, jesiony, jawory, a także wapienne ostańce. Warsztaty ekologiczne i spacer w lesie buczynowym sprzyjały edukacji, integracji i odpoczynkowi.  


  W poszukiwaniu srebra i czarnego pstrąga

                                      
15 listopada uczniowie oddziałów sportowych 5D i 5E udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. W Zabytkowej Kopalni Srebra odbyliśmy ciekawą podróż do początków industrializacji Górnego Śląska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Zapoznaliśmy się tu z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi, poznaliśmy działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, a także obejrzeliśmy dawne stroje czy narzędzia używane pod ziemią.
Po wizycie w Muzeum górniczą windą zjechaliśmy na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczęła się niezwykła wędrówka przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych atrakcji trasy był przepływ łodziami. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija. Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć.
Po takich atrakcjach udaliśmy się na krótki spacer urokliwymi alejkami Parku Repeckiego gdzie w zabytkowym szybie czekało na nas kolejne sekretne wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi, którymi mieliśmy przemierzyć 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga. To najdłuższa tego typu atrakcja w Polsce. Podczas przeprawy łodziami przewodnik snuł opowieści górnicze o historii tarnogórskich podziemi, legendarnych gwarkach, a także o skarbniku i czarnych pstrągach (W migotliwym świetle wprawne oko może dostrzec pływające pstrągi. Wydają się być czarne, stąd też przyjęła się nazwa – Sztolnia Czarnego Pstrąga, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy…Warto podkreślić, że Sztolnia również trafiła na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO). Sunąc po krystalicznie czystej wodzie, przepłynęliśmy przez cztery murowane bramy: Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych. Ponieważ każda z bram ma własną legendę, a każda kropla kapiącej tam wody niesie za sobą cudowne właściwości, jesteśmy pewni, że po tej wycieczce wszyscy będziemy szczęśliwi, bogaci i wiecznie młodzi!


Poznajemy potęgę ludzkich zmysłów.

12 listopada odbyła się wycieczka uczniów edukacji wczesnoszkolnej do Katowic- do TAJEMNIC CIEMNOŚCI. To ważne i innowacyjne miejsce pozwala zgłębić potęgę naszych zmysłów i doznać niecodziennych wrażeń. Uczniowie klasy 2 a i 3 b mieli okazję zobaczyć świat z perspektywy osoby niewidomej. Dzieci mogły przekonać się jak ciężko sobie poradzić w całkowitej ciemności i jak zachowują się zmysły, kiedy zabraknie tego najważniejszego-WZROKU. Była to ekscytująca wyprawa w nieznane, gdzie towarzyszami byli niewidomi animatorzy i na pewno pozostawiła na długo ślad w pamięci.

Integracyjnie, kulturalnie
i sportowo czyli dobry dzień 8c


Ostatni dzień października uczniowie klasy 8c spędzili w kinie Helios i w miejskim parku imienia Hallera. Tak troszkę „puszczając oko” do amerykańskiego święta Halloween (coraz popularniejszego w Polsce) wybraliśmy się na animowany film „Rodzina Addamsów”.
Wprawieni w dobry nastrój po lekkiej kreskówce przeszliśmy do parku by tam aktywnie spędzić popołudnie. W końcu klasa 8c to oddział sportowy więc czas spędzony na placu zabaw sprawił nam dużo radości. Zajęć z pływania tym razem nie było, ale z entuzjazmem jeździliśmy na hulajnodze, graliśmy w piłkę czy też korzystaliśmy z huśtawek i karuzeli. Niby 8 klasa, a jednak… :-)
Kolejny raz udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Bardzo dobry był to dzień: kino, gry i zabawy, wcześniej sprawdzian z fizyki czyli wszystko to co lubimy :D. Humory dopisały, pogoda była, towarzystwo zgrane. Wyjście uważamy za udane. Październik pożegnaliśmy w dobrym stylu. Co przyniesie nam listopad?  

Święto zmarłych

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych sprzyja chwilom upamiętniającym zmarłych bliskich i oddającym cześć lokalnym i narodowym bohaterom. Pisaliśmy już o wyjściu klasy 7 w ramach akcji MEN Szkoła Pamięta. W czwartek 31 października młodsi uczniowie z klas 3b i 3c wraz z opiekunami odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej na placu Bema w Dąbrowie Górniczej. Zapalili znicze i przypomnieli komu i dlaczego został poświęcony pomnik. Trzecioklasiści wiedzą już, że jest to pomnik, który oddaje cześć Bohaterom Poległym za Niepodległą Polskę. Dobrze znać historię swojego miasta i kraju i dobrze o niej pamiętać.

    Uczniowie SP 29 na falach radiowych

                                               
Wiemy, że nasi uczniowie są zawsze na fali, ale w środę 30 października dosłownie zagościli na falach… radiowych. Reprezentanci klas 5 i 6 wzięli udział w debacie zorganizowanej przez Radio Katowice. Spotkanie to odbyło się w Studiu Koncertowym Radia Katowice im. Jerzego Haralda, a tematem wiodącym był problem nadwagi, otyłości u dzieci i młodzieży, a także zdrowego stylu życia. Uczniowie SP 29 razem z ekspertami (a wśród nich dr Paweł Matusik z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, psychoterapeutka Katarzyna Bilnik- Barańska, Irena Guszczyńska z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, a także Katarzyna Poks, fizjoterapeutka i trener personalny) zabierali głos w dyskusji. Spotkanie ekspertów i najmłodszych słuchaczy w Studiu Koncertowym odbyło się po raz pierwszy, a kampania edukacyjna powstała przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Debatę poprowadziła Gabriela Kaczyńska, autorka cyklu audycji edukacyjnych "Wyważony Temat".
Całość debaty dostępna pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=QY9IwCf-ObY&feature=youtu.be
Zapraszamy do oglądania i wysłuchania!

  Tropiciele węgla u Królowej Luizy

                 24 października uczniowie klas 5a i 5c wraz z opiekunami spędzili wyjątkowy czas w kompleksie Sztolnia Królowa Luiza czyli w dawnej kopalni węgla kamiennego, w której zachowały się wyrobiska oraz górnicze obiekty na powierzchni. Sztolnia, której całkowita długość liczy ponad 14 kilometrów rozciąga się od wylotu w centrum Zabrza do dawnej kopalni „Król” w Chorzowie.
Przewodnik odkrył przed nami 2,5 kilometrowy zabrzański odcinek Sztolni i jej korytarze pełne tajemnic gdzie przeżyliśmy przygodę łączącą zabawę z nauką.
Poruszając się po trasie geoturystycznej dowiedzieliśmy się jak zmierzyć poziom nachylenia pokładu węgla? Jaki jest proces powstawania tego surowca? Co kryje się pod powierzchnią miasta Zabrze? Jak pracowano w przeszłości? Co to jest szola i szychta?  
Po takim fachowym oprowadzaniu zyskaliśmy miano tropicieli węgla, a w nagrodę każdy z nas otrzymał bryłkę „czarnego złota” na pamiątkę.

O stalkingu, hejcie
i cyberprzemocy.

                                                                                       

Uczniowie klas 7a i 8a wzięli udział w interaktywnym spektaklu teatralnym „Stalking - na cyberprzemoc są paragrafy”, który był symulacją rozprawy sądowej. Temat bardzo bieżący, w czasach kiedy internet pozwala na opublikowanie każdej treści, warto wiedzieć, że nie jesteśmy bezkarni. Nasi uczniowie mieli szansę zadać pytania sędziemu, który rozprawę przeprowadził oraz dowiedzieć się jakie ryzyko niesie za sobą publikowanie hejtu w internecie.

             Nasz ślad na Ziemi

   Reprezentanci z klas 8A i 8B wybrali się do Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej gdzie w Sali Sesyjnej uczestniczyli w miejskich obchodach „Święta Drzewa”. W tym roku odbyły się one pod hasłem „Stawiam na rodzime”. Uczniowie poznali gatunki drzew rosnących w naszym mieście, wysłuchali prelekcji przygotowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego i brali udział w zajęciach pt. „Nasz ślad na Ziemi”. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się jak określić własny ślad węglowy.

Integracyjne kręgle

1 października uczniowie klasy 5C wraz z wychowawcą i rodzicami wybrali się na spotkanie integracyjne do kręgielni Garage. Okazją do spotkania był Dzień Chłopaka, ale jak widać zadowoleni byli wszyscy- i dziewczyny, i chłopaki.

    Bliskie spotkania z fizyką

                                                Uczniowie klas ósmych wybrali się do Krakowa aby odkryć tajemnicę Enigmy i poznać w praktyce prawa rządzące naturą. W Muzeum Inżynierii Miejskiej zwiedziliśmy wystawę czasową „ Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje”, która odkryła przed nami tajemnice kryptografii czyli szyfrowania i kodowania. Poznaliśmy historię urządzeń wykorzystywanych do przesyłania tajnych informacji, obejrzeliśmy zabytkowe sprzęty telekomunikacyjne (telegraficzne, telefoniczne, radiowe) i sami mogliśmy zabawić się w szpiega. Zgromadzone na wystawie sprzęty zaskoczyły nas, rozbawiły i sprawiły dużo frajdy. Urządzenie zwane dalekopisem cieszyło się ogromnym powodzeniem. Zainteresowanych odsyłamy do Muzeum Inżynierii; nie będziemy zdradzać tu wszystkich tajemnic. W końcu po takiej lekcji jesteśmy wykwalifikowanymi szpiegami ;-)
W Krakowie odwiedziliśmy także Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to sensoryczny parku edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Podczas korzystania z wielu instalacji umiejscowionych na świeżym powietrzu zgłębialiśmy tajniki mechaniki, akustyki, optyki, hydrostatyki czy magnetyzmu. Odbyły się też warsztaty „Zabawy z ciśnieniem”, podczas których wykorzystaliśmy w praktyce wiedzę teoretyczną zdobytą na lekcjach fizyki. Wyścigi, zderzenia, ściskanie, skakanie, falowanie, huśtanie, balansowanie, eksperymenty ze światłem, postrzeganie kształtów i barw przez ludzkie oko, ciekawe i zabawne efekty lustrzane, efekty akustyczne, nurek Kartezjusza czy Trójkąt Bermudzki- nic nam już nie jest obce. A pryzmat? Pryzmat to nam z ręki jadł!
Ps. Po takiej lekcji Newton na pewno byłby z nas dumny. Pani od fizyki była!

Jak wygląda proces oczyszczania wody?

 Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule mogłaby sprawić trudność niejednemu dorosłemu. Ale nie naszym trzecioklasistom! Wybrali się oni bowiem na wycieczkę w miejsce, które zazwyczaj jest niedostępne dla zwiedzających. Ale u nas wszystko jest możliwe ;-). Trzecioklasiści odwiedzili dąbrowskie Wodociągi gdzie zapoznali się z całym procesem oczyszczania wody. Uczniowie mieli bardzo ciekawe zajęcia interaktywne, uczestniczyli w prelekcji i mieli możliwość obejrzenia terenu oczyszczalni „Centrum”. A na koniec dostali jeszcze prezenty! Nic dziwnego, że wycieczka bardzo się podobała :D